natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Úder na Sýrii se zatím odkládá, oznámil Obama

  11. září 2013  11:52
  Americký prezident Barack Obama požádal Kongres o odložení hlasování o případném vojenském zásau proti režimu Bašára Asada. Útok chemickými zbraněmi podle něj však představuje bezpečnostní riziko pro USA a reakce je v zájmu národní bezpečnosti, uvedl Obama v projevu k Američanům.  

  Americký prezident Barack Obama | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Ve zhruba patnáctiminutovém projevu k národu prezident Obama znovu odsoudil chemických útok, ke kterému došlo v srpnu na předměstí Damašku. Zároveň však uvedl, že požádal Kongres o odložení hlasování o vojenském zásahu, aby umožnil hledání diplomatického řešení.

  "Víme, že zodpovědnost nese Asadův režim. Otázkou je zjistit, co jsou Spojené státy a mezinárodní společenství tváří v tvář připraveni proto tomu učinit," řekl Obama. Spojené státy sice podle jeho slov nejsou světovým četníkem, ale jestli "i s malým úsilím a rizikem mohou zastavit zabíjení dětí chemickými zbraněmi, měly by jednat".

  Obamův projev přišel jen den poté, co šéf americké diplomacie John Kerry připustil, že k odvrácení amerického úderu by mohlo vést odevzdání všech chemických zbraní syrského režimu. Návrh vzalo za své Rusko a Sýrie pak sama uvedla, že s ruským návrhem souhlasí.

  "Je příliš brzy tvrdit, že nabídka bude úspěšná. Žádný souhlas nemusí znamenat, že Asadův režim své závazky dodrží, ale tato iniciativa má potenciál zastavit chemické útoky bez použití síly, částečně i proto, že Rusko je jedním z největších Asadových spojenců," řekl v projevu Obama. 

  Ruskou snahu přimět Bašára Asada k odevzdání chemických zbraní označil Obama už několik hodin předtím za možný "průlom" v celé situaci. Spojené státy jsou ale podle šéfa Bílého domu stále přesvědčené, že viníkem smrti více než 1 400 lidí nedaleko Damašku je odpovědný Asad. Syrský prezident to ale o víkendu znovu odmítl.

  S nenásilným řešením syrské krize souhlasí také Čína i Írán, naopak Izrael plán hodnotí skepticky. S nedůvěrou se k němu staví rovněž Francie a chce předložit Radě bezpečnosti OSN návrh nové rezoluce, která by Damašek vyzvala ke zveřejnění všech chemických zbraní, kterými disponuje.

  Ruský šéf diplomacie Sergej Lavrov oznámil, že Rusko společně se Sýrií již pracuje na konkrétním a účinném plánu, jak by mohlo mezinárodní společenství mohlo kontrolu nad chemickými zbraněmi získat.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media