natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • V Afghánistánu zůstane téměř deset tisíc vojáků, oznámil Obama

  27. května 2014  21:35
  V Afghánistánu má příští rok zůstat 9 800 amerických vojáků, oznámil prezident Barack Obama. Na sklonku roku skončí mise NATO a spojenci stáhnou prakticky všechny své síly. Následovat má nová nebojová mise zaměřená na výcvik a pomoc Afgháncům.  

  Provincie Núristán v Afghánistánu | foto: Americké ministerstvo obrany

  "Musíme si uvědomit, že Afghánistán nebude ideálním místem, ale to neznamená, že je to odpovědností Ameriky," řekl před Bílým domem Obama.

  Afghánské bezpečnostní síly podle něj prokázaly, že jsou schopné bránit svou zemi.Obamovo oznámení, že v zemi zůstane příští rok 9 800 amerických vojáků  už odpoledne avizovala agentura Reuters s odkazem na vysokého amerického vládního činitele.

  Americké síly v Afghánistánu

  Bezprostředně po teroristických útocích na New York a Washington v září 2011 vyslaly USA do Afghánistánu 1 300 vojáků především speciálních sil. V následujících měsících pak počet vyšplhal k hranici 10 tisíc a pozvolna rostl.

  Nyní v zemi operuje zhruba 33 tisíc amerických vojáků. Ještě na sklonku loňského roku to bylo 55 tisíc 

  Vůbec nejpočetnější kontingent udržovaly Spojené státy v Afghánistánu v letech 2010 a 2011, kdy v zemi operovalo na 100 tisíc vojáků.

  Ti se mají podílet výhradně na výcviku afghánských bezpečnostních sil a protiteroristických operacích. 

  Podle plánu mají být americké jednotky soustředěny pouze v hlavním městě Kábulu a na základně Bagrám severně od metropole.

  Do konce roku 2015 by pak podle plánu měl počet amerických vojáků klesnout na polovinu a do konce následujícího roku chtějí americké síly zemi opustit zcela, podobně jako před časem Irák. V Afghánistánu pak má zůstat jen ostraha amerického velvyslanectví v Kábulu.

  "Myslím, že Američané se naučili, že je těžší války ukončit, než je začít... Jsme i nadále odhodláni hájit suverénní, bezpečný, stabilní a jednotný Afghánistán," uvedl Obama.

  Obamův plán je součástí navržené bilaterální bezpečnostní smlouvy mezi USA a Afghánistánem o dalším působení zahraničních sil. Dosavadní afghánský prezident Hamíd Karzáí totiž dokument odmítl několikrát podepsat. Podpis tak zřejmě čeká až na jeho nástupce, který vzejde po druhém kole prezidentských voleb 14. června.

  Americká administrativa se Karzáího snažila dotlačit k podpisu měsíce. Smlouvu už přitom loni na podzim odsouhlasila i takzvaná afghánská Velká rada, Karzáí si však kladl další podmínky.

  V Afghánistánu je nyní zhruba 50 tisíc zahraničních vojáků v misi pod velením NATO, z toho přes 33 tisíc Američanů. Podpis smlouvy je naprosto klíčový pro celou Alianci, protože podle tohoto dokumentu by měla být stvrzena i smlouva Afghánistánu s NATO.

  Spojenci včetně Česka chtějí v Afghánistánu ponechat asi 8 až 10 tisíc vojáků, kteří by v nové nebojové misi pojmenované "Resolute Support" pomáhali s výcvikem afghánské armády a policie.

  Zároveň se však NATO připravuje i na takzvanou "nulovou variantu", tedy že proti původním plánům v Afghánistánu s koncem letošního roku nezůstane jediný zahraniční voják. "Pokud nebudeme mít právní rámec, budeme muset stáhnout všechny vojáky a veškeré vybavení," uvedl nedávno generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen s tím, že však nejde o "preferovanou variantu".

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media