natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Nový šéf NATO: Priority jsou Afghánistán, Rusko a partneři

  3. srpna 2009  12:51
  Mise v Afghánistánu, společné zájmy s Ruskem a rozvíjení vztahů s partnerskými státy na Balkáně ve Středozemí. To jsou hlavní priority nového generálního tajemníka NATO Anderse Fogha Rasmussena.  

  Rasmussen se úřadu ujal už sobotu. Na dnešním brífinku v bruselské centrále NATO nastínil hlavní priority, kterým se chce ve funkci politického šéfa NATO věnovat. - Nový šéf NATO Rasmussen - pečlivý politik s důkladnými plány

  "NATO je nejúspěšnějším spojenectvím v historii a platí to už 60 let. NATO dělá více věcí a na více místech, než kdykoliv jindy v minulosti. NATO zůstává nejdůležitější bezpečnostní pojistkou pro všechny obyvatele 28 členských států," řekl na úvod svého vystoupení.

  Za zcela zásadní označil pokračování alianční mise v Afghánistánu. "Musíme uspět v Afghánistánu. Mandát je zcela jasný a Afghánistán se nesmí stát znovu nástupištěm mezinárodního terorismu," řekl.

  Mise v Kosovu možná skončí

  Varoval, že uspět nebude jednoduché, což podle jeho slov ukázal minulý měsíc. Ten byl pro spojence a především Brity jedním z nejkrvavějších od svržení Talibanu v roce 2001. - Britové prožili v Afghánistánu krvavý měsíc, obětí už mají víc než v Iráku

  Rasmussen označil letošní rok za zcela klíčový pro další vývoj v Afghánistánu, především s ohledem na nadcházející prezidentské volby, které se uskuteční 20. srpna.

  Aliance také podle jeho slov musí postupně předávat hlavní díl zodpovědnosti za bezpečnost v zemi samotným Afgháncům. "Budeme ale v Afghánistánu tak dlouho, dokud to bude třeba," ujistil Rasmussen.

  Jiná alianční mise NATO v Kosovu, kde v silách KFOR slouží tisíce vojáků včetně těch českých, by zase podle Rasmussena měla být do konce jeho funkčního období velmi razantně zredukována nebo zcela skončit. "Na konci byl v Kosovu mohla být jen malá síla schopná reagovat v případě potřeby, nebo vojáci odešli úplně pryč," řekl Rasmussen.

  Rusko jako strategický partner

  Za druhou prioritu Rasmussen ve svém projevu označil vztahy s Ruskem. NATO musí podle něj vybudovat s Moskvou velmi pevné strategické partnerství v oblastech společných zájmů - jakými jsou boj s terorismem, Afghánistán nebo protipirátské operace.

  "Nejsem snílek. Je jasné, že budou zásadní otázky, kde se neshodneme. Například musíme trvat na tom, aby Rusko plně dodržovalo své mezinárodní závazky, včetně toho, že bude respektovat územní celistvost a nezávislost svých sousedů," uvedl šéf NATO v reakci na loňskou ruskou invazi do Gruzie.

  Třetí prioritou je pak podle Rasmussena upevnění a další rozvíjení spolupráce se zeměmi východního Balkánu a Středozemí. "Dělám konkrétní kroky, chci vyslechnout názory všech a dnes začínám tak, že si velvyslance těchto zemí, aby se se mnou setkali v ústředí NATO," konstatoval.

  Rasmussen též oficiálně představil novou skupinu poradců, kteří se budou podílet na vytvoření nové strategické koncepce NATO. Zásadní dokument bude určovat, jakým směrem se bude Aliance v nejbližších letech ubírat. - Nový šéf NATO si vybral poradce-vizionáře, Vondru vynechal

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media