Pravidelná neformální schůzka ministrů obrany aliance, která pokračuje druhým dnem v jihoitalské Taormině, se měla původně týkat především transformace NATO a modernizace vojenských sil aliance.
Poslední události v Afghánistánu, kde kvůli zveřejnění karikatur proroka Mohameda v evropském tisku zranili demonstranti pět norských vojáků, však ministři věnovali zvláštní pozornost. - více zde
"Skutečnost, že projevy násilí se odehrávaly souběžně v několika muslimských zemích kvůli karikaturám, ..... naznačuje, že se vůbec nejedná o spontánní demonstrace. Navíc si kladu otázku, kolik lidí v islámském světě čte pozorně dánské deníky," prohlásil podle ČTK italský ministr obrany Antonio Martino.
Podle generálního tajemníka aliance Jaap de Hoop Scheffera nepokoje v Afghánistánu nemohou zmařit další plánované rozšiřování mírové mise ISAF na neklidný jih a východ země. "Počátkem týdne jsme měli vážné těžkosti, ale NATO zůstává odhodlané rozšířit svou operaci v Afghánistánu," řekl Scheffer.
Aliance plánuje posílit jednotky v Afghánistánu ze současných 9 tisíc až na 16 tisíc. Dosud vojáci NATO působili v metropoli Kábulu a na severu a západě země. Největší posily by mělo zajistit Nizozemsko, Británie a Kanada.
"Váhání nad tím, zda rozmístit další vojáky ISAF na jih Afghánistánu, bude znamenat vítězství pro Taliban," uvedl například dánský ministr obrany Soren Gade.
Americký ministr obrany Donald Rumsfeld během schůzky prohlásil, že Washington je pro to, aby NATO převzalo velení všech operací ke stabilizaci Afghánistánu a aby se oddělené americké jednotky zaměřily hlavně na boj s terorismem a pátrání po teroristech z Al-Kaidy.
Dvoudenní schůzka ministrů, které se účastní český ministr obrany Karel Kühnl, dnes pokračuje dalšími body jednání. "Ministr Kühnl se setkal se svým izraelským protějškem a hovořili o situaci na Blízkém Východě," konstatoval mluvčí ministra Andrej Čírtek.
Ministři by měli rovněž diskutovat o situaci kolem budování Sil rychlé reakce NATO, které by měly dosáhnout plných operačních schopností koncem letošního roku a měly by čítat až 25 tisíc vojáků schopných okamžitě zasáhnout prakticky kdekoliv na světě.
Setkání se v rámci takzvaného Středomořského dialogu zúčastní také ministři obrany některých muslimských zemí - Maroka, Tuniska, Mauritánie, Egypta, Jordánska, Alžírska - ale také Izraele. V pátek na schůzku přiletí i ruský ministr obrany Sergej Ivanov.