natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Německo bude partnerským státem letošních Dnů NATO v Ostravě

  11. března 2024  17:51
  Speciálním partnerským státem letošních Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil Armády ČR bude Německo. Divákům největší evropské akce svého druhu chce představit prakticky všechny své obranné a bezpečnostní složky. Do role partnerské země se vrací po osmi letech.  

  Letoun A400M německých vzdušných sil vystřeluje klamné cíle během cvičného letu nad Baltem. | foto: Luftwaffe

  „Letos si připomínáme čtvrtstoletí závazku, jednoty a sdílené bezpečnosti. Česká republika a zejména její letectvo svou nedílnou rolí v rámci NATO nejen zajistila svou vlastní suverenitu, ale také významně přispěla k posílení Aliance. Těším se na společnou bezpečnou budoucnost,“ uvedl velitel německých vzdušných sil Ingo Gerhartz.

  Vzdušná převaha byla a stále je klíčem k úspěchu, říká velitel Luftwaffe

  Letošní Dny NATO v Ostravě se uskuteční o víkendu 21. a 22. září a Německo chce na nich v rozsáhlé prezentaci a ve velkém stylu představit své obranné a bezpečnostní složky.

  Konkrétní techniku nebo ukázky zatím organizátoři ještě neoznámili, ale návštěvníci se podle nich mohou těšit na statické i dynamické ukázky letectva, pozemních sil, policie, celní správy, zdravotnických i technických složek.

  „Podrobnosti o prezentovaných jednotkách a technice budeme zveřejňovat průběžně, stále se o nich ještě vedou jednání,“ konstatoval Zbyněk Pavlačík ze spolku Jagello 2000, který každoroční přehlídku na mošnovském letišti organizuje.

  Připomněl, že mezi českými a německými ozbrojenými a bezpečnostními sbory probíhá rozsáhlá praktická spolupráce. „Jsme rádi, že se tato spolupráce promítne i do Dnů NATO, kde ji budou mít návštěvníci možnost vidět i ve společných ukázkách,“ dodal.

  Koncept speciálního partnerského státu umožňuje jedné zemi prezentovat komplexní schopnosti jeho ozbrojených sil a bezpečnostních složek, ale rovněž produktů firem působících v obranném a bezpečnostním průmyslu.

  Loni bylo partnerským státem Polsko. Německo se role ujímá znovu po osmi letech.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media