natoaktual.cz

Německo bude partnerským státem letošních Dnů NATO v Ostravě

11. března 2024  17:51
Speciálním partnerským státem letošních Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil Armády ČR bude Německo. Divákům největší evropské akce svého druhu chce představit prakticky všechny své obranné a bezpečnostní složky. Do role partnerské země se vrací po osmi letech.  

Letoun A400M německých vzdušných sil vystřeluje klamné cíle během cvičného letu nad Baltem. | foto: Luftwaffe

„Letos si připomínáme čtvrtstoletí závazku, jednoty a sdílené bezpečnosti. Česká republika a zejména její letectvo svou nedílnou rolí v rámci NATO nejen zajistila svou vlastní suverenitu, ale také významně přispěla k posílení Aliance. Těším se na společnou bezpečnou budoucnost,“ uvedl velitel německých vzdušných sil Ingo Gerhartz.

Vzdušná převaha byla a stále je klíčem k úspěchu, říká velitel Luftwaffe

Letošní Dny NATO v Ostravě se uskuteční o víkendu 21. a 22. září a Německo chce na nich v rozsáhlé prezentaci a ve velkém stylu představit své obranné a bezpečnostní složky.

Konkrétní techniku nebo ukázky zatím organizátoři ještě neoznámili, ale návštěvníci se podle nich mohou těšit na statické i dynamické ukázky letectva, pozemních sil, policie, celní správy, zdravotnických i technických složek.

„Podrobnosti o prezentovaných jednotkách a technice budeme zveřejňovat průběžně, stále se o nich ještě vedou jednání,“ konstatoval Zbyněk Pavlačík ze spolku Jagello 2000, který každoroční přehlídku na mošnovském letišti organizuje.

Připomněl, že mezi českými a německými ozbrojenými a bezpečnostními sbory probíhá rozsáhlá praktická spolupráce. „Jsme rádi, že se tato spolupráce promítne i do Dnů NATO, kde ji budou mít návštěvníci možnost vidět i ve společných ukázkách,“ dodal.

Koncept speciálního partnerského státu umožňuje jedné zemi prezentovat komplexní schopnosti jeho ozbrojených sil a bezpečnostních složek, ale rovněž produktů firem působících v obranném a bezpečnostním průmyslu.

Loni bylo partnerským státem Polsko. Německo se role ujímá znovu po osmi letech.

inc natoaktual.cz
zpět na článek