Bundeswehr sází na muly a mezky, mají nulové náklady na údržbu

21. října 2015  12:24,  aktualizováno  14:59
Nejen přehlídkou nejmodernější techniky a výstroje je alianční vojenské cvičení Trident Juncture, které začalo na jihu Evropy. Německá 23. horská pěší brigáda vzala na největší manévry NATO za poslední desetiletí i své čtyřnohé pomocníky. Jde o muly, které pomáhají vojákům nosit vybavení v extrémním terénu.  
Německá 23. horská pěší brigáda z Bad Reichenhallu využívá pro transporty těžkým horským terénem muly a mezky | foto: Bundeswehr
galerie Německá 23. horská pěší brigáda z Bad Reichenhallu využívá pro transporty... Německá 23. horská pěší brigáda z Bad Reichenhallu využívá pro transporty... Německá 23. horská pěší brigáda z Bad Reichenhallu využívá pro transporty... Zvířecí pomocníky si Bundeswehr už dlouhá léta zvlášť pečlivě vybírá v... V roce 2002 nasadila německá armáda muly a mezky k zásobování kontrolních... Německá 23. horská brigáda využívá muly a mezky. Slouží pro přepravu vybavení a... Německá 23. horská brigáda využívá muly už dlouhá léta

Zatímco například americká námořní pěchota zatím jen testuje pro pohyb v těžkém horském terénu nejrůznější roboty, němečtí horští specialisté už řadu let spoléhají na tradiční a staletími ověřené zvířecí pomocníky.

Trident Juncture

Cvičení Trident Juncture je největším cvičením NATO za více než poslední desetiletí. Účastní se ho 36 tisíc vojáků z třiceti zemí. Manévry se odehrávají především ve Španělsku, Portugalsku a Itálii. Námořní operace proběhnou ve Středomoří a v Atlantickém oceánu. Cvičení máotestovat Síly rychlé reakce NATO. Aliance chce zároveň vyslat vzkaz Rusku, že je připravena bránit své členyi další země v případě ohrožení.

Důkazem může být fakt, že je příslušníci 23. horské pěší brigády z Bad Reichenhallu vzali s sebou na obří vojenské cvičení NATO do Španělska.

Celkem osm mul, tedy kříženců samce osla se samicí koně, má během cvičných operací pomáhat vojákům v těžkém terénu nosit vybavení i zásoby. Každá unese přes 60 kilogramů včetně například minometu či munice. Bez odpočinku to zvládne i na 30 kilometrů.

„Je to poprvé, kdy se naše logistická jednotka se zvířaty účastní tak velkého cvičení NATO. Bude to skvělá příležitost ukázat jejich jedinečné schopnosti,“ uvedl podplukovník veterinární služby Franz von Rennenkampff, který v Bad Reichenhall velí specializovanému centru, které zvířata po potřeby německé horské brigády chová a cvičí.

Centrum je jediným zařízením svého druhu v německé armádě a kromě mul a mezků zajišťuje tak chov plemene koní „Hafling“, které k pohybu v těžkém terénu využívají průzkumné jednotky horské brigády.

Muly už sloužily v Kosovu

Z jižního Bavorska jeho skupina před několika dny dorazila do výcvikového prostoru San Gregorio na severovýchodě Španělska. Zůstane dohromady asi měsíc. Zvířata cestovala letecky ve speciálně navržených kontejnerech.

Cvičení Trident Juncture nebude pro jednotku první zkušeností. Už v roce 2002 německá armáda nasadila muly a mezky do mírové mise v Kosovu, kde zvířata pomáhala vynášet zásoby obtížným terénem na kontrolní stanoviště mezinárodních jednotek.

Fotografie

Německá 23. horská pěší brigáda z Bad Reichenhallu využívá pro transporty těžkým horským terénem muly a mezky
Německá 23. horská pěší brigáda z Bad Reichenhallu využívá pro transporty těžkým horským terénem muly a mezky
Zvířecí pomocníky si Bundeswehr už dlouhá léta zvlášť pečlivě vybírá v jihošpanělském regionu Murcia
Německá 23. horská brigáda využívá muly a mezky. Slouží pro přepravu vybavení a zásob v těžkém terénu

Později se ukázalo, že se muly a mezci (kříženci samice osla a samce koně) výborně hodí i pro několikadenní patroly v balkánských horách. Jsou odolnější a lépe snášejí chlad než koně.

Tyto zvířecí pomocníky si Bundeswehr už dlouhá léta zvlášť pečlivě vybírá v jihošpanělském regionu Murcia. Dokážou i s nemalým nákladem bez jakýchkoliv problémů zdolat terén, kde nejmodernější vozidla zůstávají stát.

Cena za jednoho mezka či mulu pro vojenské účely činí v přepočtu zhruba 80 tisíc korun. Vzrůstem malá ale velmi silná a vytrvalá zvířata mají navíc prakticky nulové náklady na „údržbu“, když jim v operaci místo plné nádrže nafty stačí jen trochu zelené trávy vedle stezky.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.