Největší cvičení NATO začíná. Na jihu Evropy je 36 tisíc vojáků

19. října 2015  12:02
Severoatlantická aliance v pondělí zahajuje největší vojenské cvičení za poslední dekádu. Na jihu Evropy se do něj zapojí na 36 tisíc vojáků včetně českých. Má prověřit schopnost rychle reagovat na případnou krizi. Pozvání dostalo také Rusko, aby vyslalo své pozorovatele.  
jednotky NATO během cvičení Trident Juncture ve výcvikovém prostoru Sao Gregorio ve Španělsku | foto: AJFC
galerie Ceremoniál k otevření velitelství cvičení Trident Juncture ve španělské Zaragoze Americké a polské letouny F-16 na cvičení Trident Juncture na základně Trapani... jednotky NATO během cvičení Trident Juncture ve výcvikovém prostoru Sao... Vybudované velitelství pro cvičení NATO ve španělské Zaragoze Vrtulník Mi-171Š českých vzdušných sil na cvičení Trident Juncture ve Španělsku

Zhruba 36 tisíc vojáků, 230 různých vojenských jednotek, 140 letounů a 60 plavidel se zapojí do hlavní třítýdenní fáze vojenského cvičení „Trident Juncture“, které startuje ve Španělsku, Portugalsku a Itálii. Na zemi, na moři i ve vzduchu.

Česká účast

Česká republika na manévry vyslala 240 vojáků včetně speciálních sil a chemiků, ale také šest bitevníků L-159 a čtyři vrtulníky Mi-171Š.

Vrtulníkovou jednotku například čekají lety na taktický námět ve dne i v noci včetně ostrých střeleb.

V rámci cvičení Trident Juncture bude také dokončena národní certifikace české taktické letecké jednotky pro speciální operace známé pod zkratkou SOATU (Special Operations Air Task Unit) určené Síly rychlé reakce NATO. Ta využívá modernizované vrtulníky Mi-171Š k dopravě a podpoře operátorů ze 601. skupiny speciálních sil.

Manévry, které jsou označovány jako největší od dob studené války, mají otestovat Síly rychlé reakce NATO včetně takzvaných hrotových jednotek. Expediční síly nově vytvořené v reakci na ruskou anexi Krymu a situaci na Ukrajině mají přispěchat na pomoc ohrožené členské zemi do dvou dnů.

„Cvičení bylo navrženo tak, aby ověřilo fungování naší koncepce a postupů, pokud by došlo ke skutečné krizi, protože naším úkolem je být vždy připraveni bránit obyvatelstvo, území a hodnoty této Aliance,“ prohlásil velitel společných sil NATO, německý generál Hans-Lothar Domröse.

Srovnatelně rozsáhlé cvičení podnikli spojenci naposledy v roce 2002. Do cvičení „Strong Resolve“ v Norsku a Polsku se tehdy zapojilo 40 tisíc vojáků.

Scénář cvičení počítá s tím, že alianční jednotky pomohou fiktivnímu státu Sorotan. Ten sice není „členem NATO“, ale vnitřním konfliktem zmítána země čelí hrozbě ozbrojené akce ze strany svého nepřátelského souseda.

Ve cvičných operacích budou jednotky čelit i takzvanému hybridnímu boji, tedy kombinaci konvenčního použití vojenské síly s teroristickými útoky, kyberútoky, propagandou a dezinformacemi i nasazením kriminálních band či maskovaných neoznačených ozbrojenců, takzvaných „zelených mužíčků“, které loni Rusko využilo k obsazení Krymu.

„Sorotan je odvozen z norského slova pro jih v kombinaci francouzským označením pro NATO, tedy Otan,“ uvedl řídící cvičení Reinhard Wolski.

Fotografie

Ceremoniál k otevření velitelství cvičení Trident Juncture ve španělské Zaragoze
Americké a polské letouny F-16 na cvičení Trident Juncture na základně Trapani v Itálii
Vybudované velitelství pro cvičení NATO ve španělské Zaragoze
Vrtulník Mi-171Š českých vzdušných sil na cvičení Trident Juncture ve Španělsku

Jednotky i technika se na cvičení postupně přesouvaly ze všech koutů na jih Evropy od počátku října. Další zamíří do výcvikových prostorů do konce tohoto týdne. Například šestice bitevních letounů L-159 Alca českého letectva má odletět do Španělska v pondělí. Obslužný personál odcestoval už v neděli.

Ze čtyř vrtulníků Mi-171Š letěl na cvičení po vlastní ose pouze jediný. Zbylé tři přepravil z Česka obří transportní letoun An-124 Ruslan.

Ve španělské Zaragoze od té doby například vzniklo speciální mobilní velitelství. V komplexu ze 400 kontejnerů je zřízeno 850 počítačových terminálů pro řízení cvičných operací.

Kromě členských zemí Aliance se zapojí také jednotky z Austrálie, Rakouska, Bosny a Hercegoviny, Finska, Švédska, Makedonie a Ukrajiny.

Pozvání obdržely také všechny členské země OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě) včetně Ruska, které má možnost vyslat na manévry své pozorovatele.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.