Více vstřícnosti kolem gripenů, řekl Nečas švédskému premiérovi

16. března 2013  10:39
Česká republika by si mohla místo stíhaček Jas-39 Gripen vybrat stroje jiného výrobce, řekl premiér Petr Nečas svému švédskému protějšku Fredriku Reinfeldtovi. Švédská nabídka na pokračování pronájmu gripenů prý totiž stále neodpovídá českým představám.  
Elitní česká letka s gripeny v Pobaltí | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Premiér Petr Nečas se s Reinfeldtem setkal na okraj summitu EU v Bruselu. "Upozornil jsem svého švédského kolegu, že česká strana má samozřejmě dvě možnosti - pokračovat v pronájmu letounů Gripen nebo otevřít výběrové řízení, takže vybraný stíhací letoun by teoreticky mohl být jiný než Gripen," uvedl po summitu Nečas.

Gripeny nejsou jediné řešení, zopakoval premiér Nečas

Nečas "tlumočil" nedávné rozhodnutí české vlády, že přeruší se Švédskem vyjednávání o případném dalším pronájmu nadzvukových letounů Gripen pro armádu s tím, že by další jednání měla probíhat přímo na úrovni premiérů obou zemí.

Nečas upozornil, že čeští letci s gripeny se objevují při mediálně viditelných operacích NATO, jako je například ochrana vzdušného prostoru pobaltských států. "Naše gripeny jsou v rámci NATO vidět, takže působí jako vlajková loď pro jejich export," konstatoval Nečas s tím, že podle toho by také měla vypadat nabídka švédské strany na další pronájem.

"Jsme přesvědčeni, že poslední švédská nabídka ještě nevyčerpala veškerý možný potenciál vstřícnosti vůči české straně," dodal Nečas. Česko by si mohlo totiž vybrat jiné stíhačky od jiného výrobce.

Česká republika dosud měla pronajatých 14 gripenů za 19,6 miliardy korun na deset let, tedy zhruba dvě miliardy na rok. Pronájem skončí v roce 2015.

Ministerstvo obrany začalo intenzivně vyjednávat o možném dalším pronájmu gripenů loni. Koncem roku odcházející ministr obrany Alexandr Vondra ještě stihl oznámit, že se podařilo domluvit asi desetiprocentní slevu na případný další pronájem. To by představovalo asi miliardu korun. I to se však zdá vládě málo.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.