Gripeny nejsou jediné řešení, zopakoval premiér Nečas

27. února 2013  14:34,  aktualizováno  15:13
Vláda přeruší vyjednávání o případném dalším pronájmu nadzvukových letounů Gripen pro armádu, oznámil po jednání premiér Petr Nečas. Se švédskou nabídkou podle jeho slov není kabinet spokojen a chce proto usilovat o přímé jednání na úrovni předsedů vlád obou zemí.  
České gripeny nad Pobaltím | foto: Baltic Air Policing

"Vláda přerušila jednání s tím, že bude usilovat o přímé jednání předsedů vlád," oznámil po jednání vlády premiér Petr Nečas. Jednání na úrovni ministrů obrany podle něj skončila, vyčerpala svůj potenciál.

"S přístupem švédské strany stále není vláda spokojena. Přístup by měl být vstřícnější," uvedl Nečas. Podrobnosti o švédské nabídce nechtěl komentovat s tím, že jde o utajované informace. Vláda materiál odložila s tím, že do konce března by se měla budoucností nadzvukového letectva zabývat znovu. Do té doby bude prý Nečas usilovat o setkání se svým švédským protějškem.

Nečas upozornil, že ve hře je stále možnost krátkodobého řešení, po kterém by Česko mohlo vypsat nový otevřený tendr na dodávky stíhaček. A do něj by se mohli přihlásit pochopitelně i další výrobci. "Nejsme odkázáni jen na tuto švédskou variantu," řekl Nečas.

Sleva zatím nestačí

Česká republika dosud měla pronajatých 14 gripenů za 19,6 miliardy korun na deset let, tedy zhruba dvě miliardy na rok. Pronájem skončí v roce 2015.

Ministerstvo obrany začalo intenzivně vyjednávat o možném dalším pronájmu gripenů loni. Koncem roku odcházející ministr obrany Alexandr Vondra ještě stihl oznámit, že se podařilo domluvit asi desetiprocentní slevu na případný další pronájem. To by představovalo asi miliardu korun.

První švédská nabídka v létě se zdála být obraně příliš drahá a vláda dala najevo, že by se Česko mohlo "poohlížet" i po jiných stíhačkách. Švédsko ale opakovaně uklidňovalo, že prodloužení pronájmu nadzvukových stíhaček Gripen pro české letectvo považuje za prioritu a chce se dohodnout.

Švédsko nabídlo údajně tři varianty dalšího pronájmu: tři roky za více než pět miliard, pět let za skoro osm miliard nebo deset let za 14,5 miliardy. Nabídka ale platí jen do konce března. Podle informací deníku Právo se vláda v otázce pokračování pronájmu gripenů dělí na dvě skupiny, kdy premiér prosazuje tříletou variantu a vypsání zcela nového tendru. Tento postoj, tedy využívat několik let gripeny a po zlepšení ekonomické situace rozhodnout v novém tendru, ostatně Nečas zmiňoval už před rokem. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg naopak údajně stojí za desetiletým pronájmem s tím, že se stroje osvědčily.

České gripeny pátraly v Pobaltí po letounu, který pak záhadně zmizel

Čeští letci jsou s letouny spokojení a prodloužení pronájmu se nyní jeví i řadě expertů vzhledem k velmi krátké době do vypršení stávájícího kontraktu vlastně jako jediná varianta. Pokud by ovšem Česko nechtělo na stíhací letectvo úplně rezignovat a platit za ochranu vzdušného prostoru, třeba jen na nějaký čas, svým spojencům.

Další možný pronájem švédských gripenů by měl překlenout období, než se Česká republika definitivně rozhodne, co se stíhacím letectvem bude. Podle premiéra Nečase ale "zatím švédská strana bere málo v potaz", že Švédsko díky českému letectvu sbírá pro své letouny reference pro uplatnění na dalších trzích. Gripeny létají zatím ve Švédsku, Česku, Maďarsku, Jihoafrické republice a Thajsku. Nově chce nejmodernější variantu letounu pořídit Švýcarsko.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.