Flotila NATO cvičně loví ponorky u Norska, využívá i tajnou základnu

5. května 2015  6:17
Severoatlantická aliance spustila letošní nejrozsáhlejší protiponorkové manévry. U norského pobřeží flotila NATO procvičuje pátrání po podmořských plavidlech i obranu lodí před nimi. Využívá i dřívější supertajnou základnu Haakonsvern.  
Švédská ponorka HSWMS GOTLAND, britská fregata HMS PORTLAND (F79) a nizozemská válečná loď HNLMS TROMP (F803) během cvičení NATO u pobřeží Norska | foto: U.S. Navy
galerie Německá ponorka U-33 během cvičení NATO u pobřeží Norska Turecká válečná loď TCG GOKSU (F497) a kanadská fregata HCMS FREDERCTON v... Švédská ponorka HSWMS GOTLAND, britská fregata HMS PORTLAND (F79) a nizozemská... Německá ponorka U-33 během cvičení NATO u pobřeží Norska Remorkér pomáhá USS VICKSBURG vyplout z norského přístavu Bergenu Nizozemská fregata HNLMS TROMP (F803) a americký raketový křižník USS VICKSBURG...

Do každoročního cvičení „Dynamic Mongoose“ se zapojí třináct válečných lodí a čtveřice ponorek nejen ze zemí NATO, ale poprvé také z partnerského Švédska. To nedávno dvakrát pátralo ve svých teritoriálních vodách po neznámém podmořském plavidle.

„Je to skvělá příležitost k integraci s dalšími silami NATO, posílení naši interoperability a schopnosti účinně reagovat na potenciální podmořské ohrožení našich spojenců,“ řekl velitel stálé námořní skupiny NATO Brad Williamson.

Během následujících dvou týdnů válečné lodě i speciální pátrací letouny vyzkoušejí různé scénáře odhalování ponorek a boj proti nim.

Fotografie

Německá ponorka U-33 během cvičení NATO u pobřeží Norska
Turecká válečná loď TCG GOKSU (F497) a kanadská fregata HCMS FREDERCTON v norském přístavu Bergen
Nizozemská fregata HNLMS TROMP (F803) a americký raketový křižník USS VICKSBURG (CG69) v přístavu v norském Bergenu
Remorkér pomáhá USS VICKSBURG vyplout z norského přístavu Bergenu

Zatímco válečné lodě mají operovat z přístavu v norském Bergenu, ponorky se mají nepozorovaně pohybovat členitými fjordy a simulovat útoky. „Umožní to spojencům se seznámit s norskými pobřežími vodami,“ konstatoval velitel norské flotily Ole Morten Sandquist.

Letouny budou startovat z nedaleké základny Sola a pro manévry Norsko poskytlo také přísně střeženou námořní základnu Haakonsvern.

Unikátní zařízení bylo vybudováno v časech studené války poblíž Bergenu v dokonalém úkrytu před zraky sovětských špionů. Nejdůležitější přístav norského válečného námořnictva je totiž umístěn ve spleti zátok jednoho z fjordů.

Z rozsáhlého komplexu je však navenek vidět jen několik budov. Veškerá důležitá střediska a pracoviště jsou umístěna v jeskyních okolních skal. Včetně například obřího suchého doku pro opravy lodí i ponorek.

Základna měla původně ukrývat flotilu válečných lodí, které by v případě námořního konfliktu NATO s tehdejším Sovětským svazem byly doslova v první linii a čelily by především sovětským ponorkám.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.