natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Černá Hora je jen krok od členství v NATO. Rusko se cítí ohroženo

  20. května 2016  18:09
  Premiér Černé Hory Milo Djukanović a ministři zahraničí členských zemí NATO podepsali v Bruselu protokol o přistoupení země k Severoatlantické alianci. Začíná tak ratifikační proces na jehož konci se Černá Hora stane právoplatným členem NATO. Proti rozšiřování se ostře ohradilo Rusko s tím, že prý ohrožuje ruské zájmy.  

  Premiér Milo Djukanović přijímá gratulace od šéfa NATO Jense Stoltenberga po podpisu ratifikačního procesu o přistoupení Černé Hory k Alianci | foto: NATO Photos

  „Gratuluji, je to opravdu důležitý den pro Černou Horu i pro Alianci,“ prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg při podpisu protokolu. Jak dodal, jde o „jasné znamení, že dveře NATO zůstávají otevřené i pro další partnery, kteří sdílejí a prosazují stejné hodnoty“.

  Během ratifikačního procesu musí parlamenty všech stávajících členských zemí přijetí nového člena schválit. Při posledním rozšiřování trvala ratifikace zhruba rok. Tehdy v roce 2009 do organizace vstoupily Albánie a Chorvatsko. Už nyní se ale představitelé Černé hory mohou jako pozorovatelé účastnit všech jednání Aliance, včetně nadcházejícího summitu ve Varšavě.

  Stoltenberg připomněl, Černá Hora se už delší dobu zapojuje do operací NATO i EU a prochází zásadními reformami. Členství v alianci jí umožní vytvářet alianční politiku, přinese stabilitu a prosperitu na Balkán.

  Premiér Djukanović konstatoval, pro jeho zemi je to „začátek cesty“, na níž musí usilovně pracovat na reformách, včetně boje s korupcí nebo s organizovaným zločinem. „Věřím, že dnešní den je jasným důkazem, že se Černá Hora před deseti lety rozhodla dobře. Že si vybrala dobrou cestu rozvoje,“ prohlásil Djukanović.

  Proti přijetí Černé Hory do NATO se ostře ohradilo Rusko, které rozšiřování Aliance kritizuje od počátku. Pozvánka pro Černou Horu podle Moskvy může zvýšit geopolitické napětí v Evropě. „Obecně platí náš postoj, že další rozšiřování NATO je negativní proces,“ řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Rozšiřování NATO podle něj přináší riziko zvyšování napětí na evropském kontinentu.

  Podle ruského ministerstva zahraničí jde o „další pokus NATO změnit vojensko-politickou situaci v Evropě“. „To se nevyhnutelně dotýká ruských zájmů a nutí nás k odpovídající reakci,“ uvedlo ministerstvo v oficiální prohlášení.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media