natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • NATO začalo hlídkovat u libyjských břehů, nálety spojenců pokračují

  23. března 2011  19:11
  NATO spustilo operaci Unified Protector. Válečná plavidla a letouny Aliance začaly hlídat pobřeží Libye, aby zabránily dodávkám zbraní pro režim Muammara Kaddáfího. Na své další úloze se ale Aliance zatím nedohodla. Spojenci již zničili libyjské letecké síly, oznámili Britové. Boje ale zuří dál.  


  Jednotky diktátora Muammara Kaddáfího podle amerického ministerstva obrany zesilují pozemní bojové operace, spojenci proto nyní zvyšují letecký tlak. Večer se výbuchy ozývaly mimo jiné v metropoli Tripolisu. Podle televize al-Arabíja byla cílem jednoho z leteckých úderů Kaddáfího rezidence v Aždabíji.

  Zemím NATO se podle zahraničních agentur ani dnes nepodařilo dohodnout, zda Aliance převezme od USA řízení vojenských operací. Předchozí zprávy přitom hovořily o tom, že v Bruselu se začíná rýsovat dohoda, jak by NATO mělo převzít odpovědnost za bezletovou zónu nad Libyí.

  Odstřihnout příliv zbraní a žoldáků

  NATO ve středu alespoň zahájilo operaci ve Středozemním moři. Má zajistit dodržování zbrojního embarga, které na Libyi uvalila Rada bezpečnosti OSN. Alianční flotila může proti pašerákům zbraní nebo najatých žoldáků v případě potřeby i zasáhnout.

  Jak potvrdil šéf vojenských plánovačů Aliance, kanadský generál Pierre St. Amand, v oblasti je nasazeno zatím šest válečných plavidel, která hlídkují v mezinárodních vodách. Do libyjských pobřežních vod nebudou vplouvat. Námořníci mají právo zastavit a prohledat všechna podezřelá plavidla.

  Členské státy NATO přislíbily vyslání dalších šestnácti lodí. Turecko by mělo podle několika zdrojů poskytnout až pět válečných lodí a jednu ponorku.

  Hlídkové a průzkumné letouny NATO už začaly střežit nebe, aby případně zachytily podezřelé lety směrem do Libye. Cílem je odstřihnout příliv zbraní a žoldáků do Libye, uvedla mluvčí NATO Oana Lungescu. Operaci velí italský viceadmirál Rinaldo Veri z námořního velitelství NATO v Neapoli.

  Severoatlantická aliance se rozhodla zapojit do operací namířených proti režimu Muammara Kaddáfího v úterý. Zatím jen do prosazování zbrojního embarga. K zapojení do udržování bezletové zóny zatím Aliance rozkazy nevydala.

  NATO má mít jen technickou roli

  Na roli NATO v kampani se politici zatím nedokážou shodnout. Francouzský ministr zahraničí Alian Juppé oznámil, že by NATO mělo působit jako "nástroj plánování a operačního vedení" i při prosazování bezletové zóny nad Libyí. Mluvčí francouzské vlády François Baroin pak řekl, že NATO bude mít v libyjské operaci jen technickou roli, nepovede ji politicky.

  Vůdčí roli by podle představ Francie měla mít zvláštní kontaktní skupina složená ze zemí koalice, které proti režimu Kaddáfího v uplynulých dnech zasáhly. První schůzka této skupiny je naplánovaná na úterý do Londýna, kam organizátoři navíc pozvali Africkou unii a Ligu arabských států. Vítány prý budou také všechny evropské země, které se budou chtít zapojit. "Jde o to ukázat, že operaci politicky neřídí NATO, ale kontaktní skupina," řekl šéf francouzské diplomacie.

  Podle Washingtonu se ale USA, Francie a Británie shodly, že NATO může hrát ve velení vojenské operace mezinárodní koalice v Libyi "klíčovou roli".

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media