natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Hon na ponorky si vyzkoušeli spojenci u pobřeží Norska

  28. února 2014  16:33
  Námořní flotila NATO má za sebou jedno z nejrozsáhlejších protiponorkových cvičení za poslední dobu. U pobřeží Norska zkoušely válečné lodě i průzkumné a bojové letouny vyhledávání podmořských plavidel, jejich sledování i útoky na ně.  

  Norská ponorka během cvičení NATO u Bergenu | foto: MARCOM

  "Věřím, že jsme pokročili vpřed v našich protiponorkových bojových schopnostech, ať už jako samostatné jednotky, tak i jako integrované úkolové uskupení s plavidly a letouny," uvedl velitel alianční námořní skupiny Nils Andreas Stensønes.

  Do námořního cvičení "Dynamic Mongoose" u norského Bergenu a Stavangeru se zapojilo na 2 tisíc vojáků z osmi spojeneckých zemí, které vyslaly desítku válečných lodí, tři ponorky a několik speciálních průzkumných letounů a vrtulníků.

  Francouzská válečná loď FS Primauguet během protiponorkového cvičení NATO u...
  Norská ponorka během cvičení NATO u Bergenu
  Portugalská ponorka poblíž přístavu v norském Bergenu

  Cvičné operace se zaměřily celé spektrum bojových akcí. Od vyhledávání podmořských plavidel, jejich zaměřování a sledování a také útoky proti nim nebo proti hladinovým plavidlům.

  Manévry provázely drsné povětrnostní podmínky, během kterých si posádky ponorek vyzkoušely také dotankování paliva na moři.

  Smyslem pak bylo prověřit bezproblémové nasazení námořních sil z různých zemí a rychlou reakci na potencionální hrozby. "Byla to příležitost otestovat a zdokonalit dovednosti, vybavení a taktické postupy v komplexním válečném prostředí," konstatoval velitel aliančních podmořských operací admirál Bob Kamensky, který během cvičení řídil akce tří nasazených ponorek z Norska, Francie a Portugalska.

  Válečná flotila NATO během manévrů u pobřeží Norska

  Do operací se zapojily také průzkumné letouny ze základny Sola, které ze vzduchu "útočící ponorky" vyhledávaly. Za domovský přístav flotile válečných plavidel posloužila speciální norská námořní základna Haakonsvern poblíž Bergenu.

  Ta v časech studené války vznikala tak, aby byla dokonale ukryta před zraky špionážních strojů. Nejdůležitější přístav norského válečného námořnictva je totiž umístěn ve spleti zátok jednoho z fjordů, všechna důležitá zařízení jsou navíc v útrobách pobřežních hor.

  Otevřena byla už v roce 1963. Měla ukrývat flotilu válečných lodí, které by v případě námořního konfliktu NATO s tehdejším Sovětským svazem byly doslova v první linii a čelily by sovětským ponorkám.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media