"Věřím, že jsme pokročili vpřed v našich protiponorkových bojových schopnostech, ať už jako samostatné jednotky, tak i jako integrované úkolové uskupení s plavidly a letouny," uvedl velitel alianční námořní skupiny Nils Andreas Stensønes.
Do námořního cvičení "Dynamic Mongoose" u norského Bergenu a Stavangeru se zapojilo na 2 tisíc vojáků z osmi spojeneckých zemí, které vyslaly desítku válečných lodí, tři ponorky a několik speciálních průzkumných letounů a vrtulníků.
Cvičné operace se zaměřily celé spektrum bojových akcí. Od vyhledávání podmořských plavidel, jejich zaměřování a sledování a také útoky proti nim nebo proti hladinovým plavidlům.
Manévry provázely drsné povětrnostní podmínky, během kterých si posádky ponorek vyzkoušely také dotankování paliva na moři.
Smyslem pak bylo prověřit bezproblémové nasazení námořních sil z různých zemí a rychlou reakci na potencionální hrozby. "Byla to příležitost otestovat a zdokonalit dovednosti, vybavení a taktické postupy v komplexním válečném prostředí," konstatoval velitel aliančních podmořských operací admirál Bob Kamensky, který během cvičení řídil akce tří nasazených ponorek z Norska, Francie a Portugalska.
Do operací se zapojily také průzkumné letouny ze základny Sola, které ze vzduchu "útočící ponorky" vyhledávaly. Za domovský přístav flotile válečných plavidel posloužila speciální norská námořní základna Haakonsvern poblíž Bergenu.
Ta v časech studené války vznikala tak, aby byla dokonale ukryta před zraky špionážních strojů. Nejdůležitější přístav norského válečného námořnictva je totiž umístěn ve spleti zátok jednoho z fjordů, všechna důležitá zařízení jsou navíc v útrobách pobřežních hor.
Otevřena byla už v roce 1963. Měla ukrývat flotilu válečných lodí, které by v případě námořního konfliktu NATO s tehdejším Sovětským svazem byly doslova v první linii a čelily by sovětským ponorkám.