natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • NATO testuje expediční jednotky na Kapverdách

  22. června 2006  13:27
  Severoatlantická aliance testuje své expediční jednotky, takzvané Síly rychlé reakce, které mají být schopné zasáhnout prakticky okamžitě kdekoliv na světě. Aliance si pro vrcholnou zkoušku svých jednotek vybrala příhodné místo - Kapverdské ostrovy.  

  Rozsáhlého cvičení pod názvem Steadfast Jaguar se účastní 7 tisíc vojáků. Dvoutýdenní manévry na Kapverdských ostrovech mají prověřit Síly rychlé reakce NATO ještě předtím, než tyto expediční jednotky schopné zasahovat kdekoliv na světě dosáhnou plných operačních schopností.

  "Cvičení se koná na Kapverdech, protože si musíme vyzkoušet ostrý zásah mimo svá tradiční území. Kapverdy jsou dostatečně daleko jak od Evropy tak od USA a není tu infrastruktura obvyklá ze zemí NATO," řekl pro natoaktual.cz jeden z velících vojáků na ostrovech Jelle Bode z letecké základny v Ramsteinu.

  Cvičení v těchto dnech vrcholí na čtyřech největších ostrovech Kapverd. Odlehlé a civilizací příliš nedotčené ostrovy v Atlantiku u afrického pobřeží mají otestovat podle předem připraveného scénáře všechny možné mise, od humanitární pomoci, až po demonstraci síly, mírové operace a zvláštní mise. Součástí cvičení je například evakuace obyvatel z okolí třítisícové sopky na ostrově Fogo.

  "Proto cvičení nemohlo být třeba ve Španělsku - pro nás by to sice bylo snazší, ale nic bychom si nevyzkoušeli. Druhým důvodem je fakt, že nám vláda Kapverdských ostrovů vyšla při přípravě velmi vstříc," dodal Bode.

  Ostrovy obléhají tisíce vojáků

  Síly rychlé reakce NATO mají být připraveny k vyslání do misí letos v říjnu. Členské státy se na jejich vzniku dohodly během pražského summitu v roce 2002. Aliance tak bude mít letos k dispozici 25 tisíc vojáků, schopných zasáhnout kdekoliv na světě do pěti dnů.

  "Cvičení je oproti jiným náročnější v tom, že se secvičuje velké množství lidí i technik, jak ze země, tak ze vzduchu i z moře," konstatoval Johan Hijnantes z posádky speciálního letounu včasné výstrahy AWACS. Z mezinárodního letiště na dalším ostrově Sal, který si vzdušné síly aliance vybraly za základnu, startují kromě jeho letounu i americké stíhačky F-16, italské záchranné helikoptéry nebo transportní letouny C-130 Hercules.

  V okolních vodách souostroví už týden operují více jak dvě desítky válečných lodí a ponorek, včetně americké fregaty USS Mount Whitney, ze které velitelé celé cvičení řídí.

  Během čtrnácti dnů se do manévrů zapojí 7800 vojáků. Nejpočetnější kontingent tvoří vojáci německého Bundeswehru, kterých je na ostrovech kolem dvou tisíc. Přes 1500 vojáků vyslalo Španělsko, 1200 Spojené státy a přes tisíc také Francie.

  Právě francouzští vojáci dostali jeden z prvních cvičných bojových úkolů. Ve městě Mindelo na ostrově Sao Vincente rebelové napadli alianční konvoj. Francouzské jednotky měly útočníky vypátrat v hornaté krajině poblíž vyhaslé sopky Calhau a všechny zlikvidovat.

  Čeští vojáci mění scénář cvičení

  Česká na ostrovy vyslala jen nekolik vojáků. Samotného cvičení se přímo neúčastní, přesto mají Češi důležitou roli pozorovatelů.

  "Mým úkolem je provádět takzvané vstupy do scénáře cvičení," řekl podplukovník Milan Polakovič. Celé cvičení má připravený určitý průběh. Aby se otestovaly schopnosti jednotlivých složek reagovat na nenadálé situace, je potřeba do připraveného scénáře zasáhnout.

  "Jedná se spíše o menší změny, ale přesto jsou pro realistický nácvik důležité. Ve scénáři je například ostraha utečeneckého tábora, my třeba oznámíme, že v něm probukly nepokoje nebo určitá nemoc. Poté se sleduje, jak se s takovou situací dokáží příslušné jednotky vypořádat," popsal Polakovič.

  Kromě čtveřice pozorovatelů přímo z Česka jsou na Kapverdských ostrovech i další Češi, které vyslalo NATO přímo na velitelskou loď USS Mount Whitney.

  Petr Zlatohlávek, Lubomír Světnička (Kapverdské ostrovy) natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media

  Cookies (seznam)