natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • NATO se rozšiřuje, i když méně, než chtěl Bush

  3. dubna 2008  13:12
  Severoatlantická aliance dnes na svém summitu v Bukurešti formálně pozvala ke členství Albánii a Chorvatsko. Jejich zástupci tak dnes poprvé zasedli na jednání Severoatlantické rady, nejvyššího orgánu NATO.  

  "NATO dnes přizvalo ke vstupu dvě země, Albánii a Chorvatsko," řekl při zahájení prvního rozšířeného zasedání rady generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer.

  "Vaše země mohou být pyšné na to, co se jim podařilo dosáhnout ohledně splnění kritérií NATO," chválil albánského a chorvatského prezidenta Scheffer. "Díky vaší práci si spojenci mohou být jisti, že vaše země posílí NATO (...) a bezpečnost a stabilitu euroatlantické oblasti a zejména jihovýchodní Evropy," dodal tajemník.

  Očekává se, že do několika měsíců obě země formálně pozvánku přijmou. Pak začne přijímací proces, během něhož musí přistoupení obou zemí k NATO schválit parlamenty všech stávajících zemí NATO. Konečně přijaty do NATO by obě země mohly být už na výročním summitu příští rok a počet členských zemí by tak dosáhl dvaceti osmi.

  V Akčním plánu členství (MAP), který je jakýmsi předstupněm členství, ale byla kromě Albánie a Chorvatska i Makedonie. O její pozvání stál zejména americký prezident George Bush, podporovalo jej ale i Česko.

  Vydání pozvánky této zemi však podle očekávání vetovalo Řecko. "Dohodli jsme se, že jakmile se otázku názvu země podaří vyřešit, bude Makedonie do NATO přizvána," řekl po jednání generální tajemník Jaap de Hoop Scheffer. Na protest proti tomuto slovu opustili makedonští novináři tiskový sál.

  Rozšiřování Aliance je jedním z hlavních bodů agendy summitu v Bukurešti. Blíže k NATO chtěly i Ukrajina a Gruzie, Aliance se ale na společném postupu neshodla. - více zde


  Čtěte také:
  Speciální příloha Summit NATO 2008  pet natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media