natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Rada moudrých má pomoci oživit NATO. Usednou v ní diplomaté a experti

  31. března 2020  20:26
  Šéf NATO Jens Stoltenberg jmenoval zvláštní desetičlennou radu poradců, která má pomoci s reflexí fungování Aliance a jejím oživením. V takzvané "radě moudrých" usednou politici i experti - pět mužů a pět žen. Mají přezkoumat a identifikovat bezpečnostní výzvy a doporučit, jak by se Aliance mohla změnit.  

  Severoatlantická aliance | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  „Nabídne doporučení pro posílení jednoty Aliance, posílení konzultací a koordinace mezi spojenci a posílení politické role NATO,“ uvedla Aliance v oficiálním prohlášení.

  Desetičlennou radu povedou společně někdejší německý ministr obrany a vnitra Thomas de Maizière a americký bezpečnostní expert a Wess Mitchell.

  Totální smrt NATO nepřichází v úvahu, říká o budoucnosti diplomat Kovanda

  Vytvoření zvláštní rady přichází po prosincovém summitu NATO v Londýně a ostré kritice francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o „mozkové smrti“ Aliance. Francie i některé další státy kritizovaly fungování NATO kvůli pasivitě Spojených států a neakceschopnosti Aliance jako celku vůči vojenské ofenzivě Turecka v Sýrii.

  Vznik takzvané „rady moudrých“ složené z uznávaných expertů navrhlo Německo s tím, že by měla pomoci s oživením a reformováním dosavadního fungování spojenectví. Uznávaní experti by měli přezkoumat a identifikovat bezpečnostní výzvy a doporučit, jak by se Aliance měla změnit.

  „Měli bychom získat radu od odborníků, od lidí, kteří těmto problémům rozumí,“ řekl tehdy.

  Skupina by měla sloužit jako poradní orgán pro šéfa NATO Stoltenberga. Její složení podle něj odráží genderovou vyváženost, relevantní zkušenosti i geografické rozložení spojenců.

  Členy kromě Maizièreho (Německo) a Mitchella (USA) budou expertka na boj proti terorismu a bývalý poradkyně pro národní bezpečnost Greta Bossenmaier (Kanada), bezpečnostní expertka Anja Dalgaard-Nielsen (Dánsko), historik a někdejší ministr zahraničí Hubert Védrine (Francie), šéfka pro evropské záležitosti v Aspen Institute Marta Dassù (Itálie), manažerka Herna Verhagen (Nizozemsko), někdejší kancléřka a šéfka diplomacie Anna Fotyga (Polsko), zkušený diplomat Tacan Ildem (Turecko) a profesor historie a zahraniční politiky a také poradce britského premiéra John Bew (Británie).

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media