natoaktual.cz

Rada moudrých má pomoci oživit NATO. Usednou v ní diplomaté a experti

31. března 2020  20:26
Šéf NATO Jens Stoltenberg jmenoval zvláštní desetičlennou radu poradců, která má pomoci s reflexí fungování Aliance a jejím oživením. V takzvané "radě moudrých" usednou politici i experti - pět mužů a pět žen. Mají přezkoumat a identifikovat bezpečnostní výzvy a doporučit, jak by se Aliance mohla změnit.  
Severoatlantická aliance | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

„Nabídne doporučení pro posílení jednoty Aliance, posílení konzultací a koordinace mezi spojenci a posílení politické role NATO,“ uvedla Aliance v oficiálním prohlášení.

Desetičlennou radu povedou společně někdejší německý ministr obrany a vnitra Thomas de Maizière a americký bezpečnostní expert a Wess Mitchell.

Totální smrt NATO nepřichází v úvahu, říká o budoucnosti diplomat Kovanda

Vytvoření zvláštní rady přichází po prosincovém summitu NATO v Londýně a ostré kritice francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o „mozkové smrti“ Aliance. Francie i některé další státy kritizovaly fungování NATO kvůli pasivitě Spojených států a neakceschopnosti Aliance jako celku vůči vojenské ofenzivě Turecka v Sýrii.

Vznik takzvané „rady moudrých“ složené z uznávaných expertů navrhlo Německo s tím, že by měla pomoci s oživením a reformováním dosavadního fungování spojenectví. Uznávaní experti by měli přezkoumat a identifikovat bezpečnostní výzvy a doporučit, jak by se Aliance měla změnit.

„Měli bychom získat radu od odborníků, od lidí, kteří těmto problémům rozumí,“ řekl tehdy.

Skupina by měla sloužit jako poradní orgán pro šéfa NATO Stoltenberga. Její složení podle něj odráží genderovou vyváženost, relevantní zkušenosti i geografické rozložení spojenců.

Členy kromě Maizièreho (Německo) a Mitchella (USA) budou expertka na boj proti terorismu a bývalý poradkyně pro národní bezpečnost Greta Bossenmaier (Kanada), bezpečnostní expertka Anja Dalgaard-Nielsen (Dánsko), historik a někdejší ministr zahraničí Hubert Védrine (Francie), šéfka pro evropské záležitosti v Aspen Institute Marta Dassù (Itálie), manažerka Herna Verhagen (Nizozemsko), někdejší kancléřka a šéfka diplomacie Anna Fotyga (Polsko), zkušený diplomat Tacan Ildem (Turecko) a profesor historie a zahraniční politiky a také poradce britského premiéra John Bew (Británie).

inc natoaktual.cz
zpět na článek