natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • NATO se musí změnit, nejde jen o hrozbu z Ruska, tvrdí rada moudrých

  2. prosince 2020  18:19
  Severoatlantická aliance musí výrazně rozšířit svou působnost, chce-li obstát ve světle nových výzev a hrozeb, jako jsou klimatické změny, budoucí pandemie nebo terorismus. Zaměřit se musí nejen na stále agresivnější Rusko, ale také na bezpečnostní hrozby Číny. Uvádí to zvláštní doporučující zpráva, kterou pro Alianci vypracovala mezinárodní expertní skupina.  

  Summit Severoatlantické aliance v Bruselu | foto: NATO Photos

  „NATO se musí přizpůsobit, aby vyhovělo potřebám náročnějšího strategického prostředí, které se vyznačuje návratem k soupeření, vytrvale agresivním Ruskem, vzestupem Číny,“ uvedla skupina expertů ve své zprávě určené lídrům Aliance.

  „Rada moudrých“

  • Thomas de Maiziére (bývalý německý ministr obrany)  a někdejším náměstkem americké ministryně zahraničí
  • Wess Mitchell (někdejší náměstkem ministryně zahraničí USA)
  • Greta Bossenmaier (kanadská expertka na boj proti terorismu a bývalý poradkyně pro národní bezpečnost)
  • Anja Dalgaard-Nielsen (dánská bezpečnostní expertka)
  • Hubert Védrine (francouzský historik a někdejší ministr zahraničí)
  • Marta Dassù (šéfka pro evropské záležitosti v Aspen Institute - Itálie)
  • Herna Verhagen (manažerka - Nizozemsko)
  • Anna Fotyga (někdejší kancléřka a šéfka polské diplomacie)
  • Tacan Ildem (turecký diplomat)
  • John Bew (profesor historie a zahraniční politiky a poradce britského premiéra)

  Takzvaná „rada moudrých“ vedená bývalým německým ministrem obrany Thomasem de Maiziérem a někdejším náměstkem americké ministryně zahraničí Wessem Mitchellem doporučila, aby NATO především „posílilo svou politickou dimenzi“, včetně „rozhodovacího procesu a politických nástrojů umožňujících rychle reagovat na současné a vyvíjející se hrozby“.

  Severoatlantická aliance sice podle expertů po ruské anexi Krymu v roce 2014 prokázala své opodstatnění a odůvodnila vojenskou modernizaci, nyní však musí „hrát větší roli v mezinárodním pořádku“.

  Sedmašedesátistránkový dokument expertní skupina představila v úterý ministrům zahraničí států NATO během jejich pravidelného jednání.

  Alianci nyní čeká debata o doporučeních, kterých dokument předkládá celkově 138. Ta sice nejsou závazná, ale na summitu NATO v druhé polovině příštího roku by Aliance chtěla minimálně některá z nich začít uvádět do praxe.

  Zpráva expertní skupiny označuje za klíčové body boj proti mezinárodnímu terorismu a militantním skupinám, vypracování obranné strategie pro takzvané jižní křídlo Aliance a zvýšení připravenosti pro příchod nových technologií.

  „NATO během studené války čelilo pouze jedné velké hrozbě... dnes čelí dvěma soupeřům, trvalé hrozbě terorismu a nestabilitě na jižní periferii NATO,“ píše se v dokumentu.

  Reformy pro adaptaci na nové bezpečnostní prostředí lze podle expertů částečně dosáhnout aktualizací hlavní „Strategické koncepce“ NATO, která platí od roku 2010 a která mimochodem označuje Rusko za partnera.

  Obrana Evropy? Biden může Trumpovy kroky přehodnotit, tvrdí generál

  Spojenci by v budoucnu měli nadále uplatňovat vůči Moskvě duální politiku odstrašení a dialogu. Na ruské hrozby a nepřátelské akce pak musí podle doporučení reagovat v absolutní shodě a jednotně. „Rusko zavádí širší škálu hybridních nástrojů včetně kyberútoků, státem schválených atentátů a otrav,“ varuje zpráva.

  Zvláštní jednotky, digitální summity i wargaming

  Kromě Ruska a mezinárodního terorismu označuje zpráva za hlavní hrozbu pro alianční země posilování globální role Číny a možnosti a rizika spojená s kyberprostorem a umělou inteligencí.

  Experti doporučují, aby spojenci zařadili výzvy a hrozby spojené s Čínou do všech aspektů rozhodování a adaptace. Zvážit by měli rovněž vytvoření speciálního poradního orgánu, který by neustále sledoval všechny aspekty bezpečnostních zájmů spojenců ohledně Číny.

  Vrchní velitel sil NATO by pak měl nést odpovědnost za odolnost a připravenost kolektivní obrany vůči možným čínským aktivitám, které by ji mohly ohrozit.

  Kvůli rostoucímu vlivu a síle Číny by pak NATO mělo prohloubit konzultace a spolupráci s indo-pacifickými partnery a zahájit vnitřní diskusi o možném budoucím partnerství s Indií.

  „Vliv Číny roste také na Blízkém východě. Čína podepsala strategické partnerství s Íránem, je největším dovozcem ropy z Iráku, vklínila se do afghánského mírového procesu a je největším zahraničním investorem v regionu,“ varují experti.

  Poradní skupina doporučuje také vytvoření zvláštní jednotky, která by monitorovala a vyhodnocovala rusko-čínskou vojenskou, technologickou i politickou spolupráci, včetně koordinace v dezinformačních kampaních a hybridních akcích vůči Západu.

  Zpráva upozorňuje, že Čína má ambici se do roku 2030 stát světovým lídrem v oblasti umělé inteligence a do roku 2049 pak světovou technologickou supervelmocí.

  Svět se přiblížil globálnímu konfliktu, varují vojenští zpravodajci

  Aliance by proto podle doporučení měla zvýšit analytické a zpravodajské kapacity pro předvídání a reakci na čínské aktivity, které podkopávají bezpečnost spojenců a ve spolupráci s EU pokračovat v identifikaci zranitelných míst klíčových odvětvích a dodavatelských řetězcích.

  Na úrovni Severoatlantické rady, tedy nejvyššího orgánu NATO, doporuče poradní skupina zavést praxi pravidelný wargamingových simulací a hodnocení scénářů možných hrozeb.

  Podobně by pak Aliance měla pravidelně pořádat digitální summity na úrovni vlád a soukromého sektoru s cílem najít mezery a rizika pro kolektivní obranu v souvislosti s novými technologiemi a rozvojem umělé inteligence a zároveň definovat normy chránící před jejich vojenským zneužitím.

  Hledání způsobu pro rychlé rozhodování

  „Zpráva a její doporučení nám umožní pracovat na dalším posilování Aliance,“ uvedli ve společném prohlášení šéfové francouzské a německé diplomacie Jean-Yves Le Drian a Heiko Maas.

  Podle expertů musí NATO pro adaptaci také najít způsob, jak omezit blokování některých politických rozhodnutí jednotlivými zeměmi, jak to učinilo například Maďarsko v případě plánu na užší partnerství s Ukrajinou nebo Turecko při snahách o bližší spolupráci Aliance s Izraelem.

  Aliance by se měla podle doporučení dohodnout na možnosti rychlého rozhodování a implementaci politiky při neustále se měnícím strategické prostředí.

  Zpráva s doporučeními „rady moudrých“ přichází rok poté, co francouzský prezident Emmanuel Macron přirovnal fungování NATO k „mozkové smrti“. Americký prezident Donald Trump už při svém nástupu do úřadu označil Alianci za „zastaralou“.

  Totální smrt NATO nepřichází v úvahu, říká o budoucnosti diplomat Kovanda

  Spojenci v posledních letech čelí vnitřním sporům a někteří lídři dávají najevo nespokojenost s akceschopností společenství založeného na všeobecném konsenzu všech 30 zemí.

  Právě jednotnost rozhodování Aliance je podle kritiky Macrona i některých dalších lídrů narušena zejména kvůli postojům Turecka, které na Blízkém východě či v severní Africe podniká jednostranné akce jdoucí často proti zájmům ostatních spojenců.

  Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v reakci pověřil desítku expertů k vypracováním analýzy fungování a doporučení pro budoucnost.

  „Politické rozdíly v NATO jsou nebezpečné, protože umožňují externím aktérům, zejména Rusku a Číně, využívat rozdíly v Alianci způsobem, který ohrožuje kolektivní zájmy a bezpečnost,“ varovala poradní skupina.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media