natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • DEZINFOHITY: Netflix jako vlivová platforma, vakcína NATO a zatčení Sorose

  6. ledna 2021  11:02
  Přinášíme výběr několika fake news, dezinformací a propagandistických materiálů, které v posledních týdnech kolují globálně na internetu a šíří se především prostřednictvím sociálních sítí.  

  Podvržený dokument o obvinění George Sorose ze zasahování do amerických voleb | foto: natoaktual.cz

  Šíření ekonomických či politických dezinformací a propagandistických zpráv je obecně důsledkem aktivnějšího využívání sociálních sítí. Výsledkem jsou zkreslené zprávy či skutečné nepravdy vedené proti demokratickým státům, institucím i jedincům. Většina pochází z Ruska a Číny a zaměřují se stabilně na některé aktéry - oběti.

  Jednou z takových stálic dezinformačních a konspiračních vln patří miliardář a filantrop maďarského původu George Soros. Podle jedné z pupulárních dezinformací sklonku loňského roku měly americké úřady Sorose zadržet kvůli údajnému zasahování do amerických prezidentských voleb.

  Přes sociální sítě byly sdíleny obrázky a články, které poukazovaly na údajnou obžalobu Sorose. Tyto zprávy zapadaly do historky o podvodu s voliči v amerických volbách, které masivně přiživoval americký prezident Donald Trump. Po důkladné kontrole vydaného snímku agenturou Reuters bylo zjištěno, že Sorosovo jméno bylo uměle vloženo do již dříve vydaného dokumentu. Obžaloba sice byla skutečně vydána, ale proti šesti ruským občanům.

  Původní pravý dokument se jmény ruských občanů, do kterého bylo uměle vpraveno jméno miliardáře a filantropa George Sorose

  Není to poprvé, co se Soros stal terčem konspiračních teorií na sociálních sítích. Konspirátoři mu například přisuzují zodpovědnost za šíření nemoci covid-19.

  Devadesátiletý Soros patří mezi nejsledovanější finančníky a je považován za jednoho nejvýznamnějších filantropů na světě. Stal se úspěšným obchodníkem na Wall Street a díky vedení hedgeového fondu Quantum od roku 1969 zhodnocuje finance investorů a vydělává miliardy. Proslul spekulativními obchody na poklesy měn. Založil ale také několik nadačních společností a tučnými částkami a svým majetkem přispívá na dobročinné organizace.

  Narychlo schválena „vakcína NATO“

  Součástí dezinformační kampaně k diskreditaci jiných vakcín proti covid-19 a naopak k propagaci ruské vakcíny Sputnik V. byla zpráva šířící se na webových portálech o upřednostnění americko-německé vakcíny od společnosti Pfizer/BioNTech Velkou Británií. 

  Geopolitické rozhodnutí Britů o nákupu 40 milionů dávek ale nebylo ovlivněno Severoatlantickou aliancí a BioNTech je soukromým podnikem financovaným německými rozpočty, ale rozhodně ne americkými, jak dezinformace proklamovala. Pfizer sídlící v New Yorku vyrábí vakcínu, kterou vyvinula německá společnost BioNTech na základě dohody uzavřené v březnu.

  Netflix pro čínskou propagandu

  Mezi jeden z nenápadných způsobů pro šíření propagandy patří zaručeně filmová produkce, čehož si je Čína rozhodně vědoma. Na oblíbené platformě Netflix lze objevit spoustu filmů od různých zahraničních produkcí včetně čínské. Například filmy „Operace Červené moře“ a „Vlčí bojovník 2“ je možné zařadit do čínských propagandistických snímků. Právě Vlčí bojovník 2 se stal filmem s nejvyššími tržbami v historii. Cílem režisérů je posilnění současného obrazu Číny v Africe, které věnuje čínská vláda silné nikoli jen ekonomické zájmy.

  Typickými znaky v těchto filmech je znázornění stereotypních a méně vyspělých afrických obyvatel, kteří jsou závislí na čínské pomoci. Čína je prezentována jako stabilní globální síla. Velmi důležitá je v tomto závěrečná scéna se záběrem na čínský pas, ve které zazní: „Nezapomeňte, že za zády vám stojí silná rodná země“.

  Agresivní čínskou diplomacii, právě v Africe, začali experti podle filmu označovat jako takzvanou „Wolf Warrior Diplomacy“ (Diplomacie vlčího bojovníka).

  mio natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media