natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Týden (pro)ruských dezinformací: Skripala otrávil ten, ten, anebo ten

    28. března 2018  12:08
    Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České republiky. Přinášíme pravidelný týdenní souhrn, který má poukázat na některé z nich, které se v uplynulých dnech šířily internetem.  

    Na místo útoku nervovou látkou v Salisbury byla povolána britská armáda | foto: MoD/Crown copyright 2018

    Británie tvrdí, že je za útok nervově paralytickou látkou na bývalého dvojího ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dceru zodpovědné Rusko. Moskva to odmítá.

    Ruští představitelé prostřednictvím domácích médií podobně jako při sestřelení malajsijského letounu nad Ukrajinou v roce 2014 ukazují všemi směry.

    Za poslední dva týdny ruská média přinesla více jak dvě desítky různých dezinformačních verzí, kdo za otravou agenta Skripala stojí. Přinášíme přehled těch nejfrekventovanějších, jak je zaznamenaly specializované weby snažící se ruské a proruské dezinformace vyvracet.

    Masivní rozšíření

    Britští vyšetřovatelé pro deník The Times uvedli, že Rusko stojí za masivní dezinoformační kampaní šířící konspirační teorie a lži o útoků nervovou látkou v Salisbury.

    Šíří je tisíce falešných automatizovaných účtů na sociálních sitích. První vlny podle vyšetřovatelů odstartovaly bezprostředně po otrávení Sergeje Skripala a jeho dcery, avšak ještě před před prohlášením britské premiérky Theresy Mayové, že za útokem stojí pravděpodobně Rusko.

    Příspěvky na sociálních sítích podle vyšetřovatelů shlédlo až 7,5 milionu lidí. „Po nedávném útoku v Salisbury pozorujeme rozsáhlou dezinformační kampaň vedenou Ruskem," citoval deník jednoho z vyšetřovatelů.

    Podle evropského centra East Stratcom, které se snaží odhalovat ruské dezinformace, jsou masivně šířené teorie očividně navzájem protichůdné. Všechny však mají jeden společný znak - odmítnout jakékoliv ruské zapojení. „Strategickým cílem je zmást diváky a ne přesvědčit je o jediném vyprávění,“ tvrdí centrum. Bombardování veřejnosti doma i v zahraničí různými teoriemi má podle centra za úkol „získat čas“.

    • Udělalo to Spojené království, aby rozpumpovalo protiruskou náladu

    Tato dezinformace byla jednou z nejvíce opakovaných zpráv na všech úrovních. S vyjádřením přišel ruský vyslanec v Radě bezpečnosti OSN a variace této dezinformace byly prakticky neustále vysílány všemi hlavními ruskými televizními kanály.

    Podle extrémnější konspirační teorie prý Británie obviňuje Rusko, aby odvrátila pozornost od skandálů, jako je masová pedofilie, která v zemi po mnoho let bují. Britové také údajně otrávili Skripala, aby svět bojkotoval nadcházející fotbalový šampionát v Rusku.

    • Udělala to Ukrajina nebo exiloví ruští oligarchové

    Ruská média, například Vesti, šířila zprávy, že za útokem na Skripala mohou být ukrajinské tajné služby.

    • Udělaly to Spojené státy, aby destabilizovaly svět

    Případem Skripal chce Západ oslabit Rusko tak, aby nebylo schopné postavit se proti diktátu USA a evropských spojenců, tvrdily ruské státní televize. „Američané otrávili“ dva lidi, aby destabilizovali svět, zažehli vlnu „rusofobie“ a Rusko izolovali.

    • Útok pomohla zinscenovat britský premiérka Theresa Mayová, protože je přítelkyní Giny Haspelové nominované do čela americké CIA

    Další spiklenecká ničím nepodložená teorie, kterou šířil například armádní server Zvezda.

    • Šlo o náhodné předávkování drogami

    Jedna z prvních teorií v ruských médiích, že Skripal a jeho dcera byly možná předávkováni fentanylem.

    • Z britských výzkumných laboratoří Porton Down došlo k náhodnému úniku

    Laboratoře Porton Down jsou velmi blízko k místu, kde k útoku došlo, takže mohou být zodpovědné za únik jedu, tvrdil například ruský velvyslanec v Británii. Jeho slova pak použily i ruské televizní stanice.

    Toxin, kterým byli Skripal a jeho dcera otráveni, identifikovala právě laboratoř v Porton Down, což je britská vojenská výzkumná základna. Ta však neprovádí testy s žádnými nervovými látkami od roku 1989, stále je však pochopitelně schopná toxiny identifikovat.

    • Laboratoře v Porton Down prováděly zakázané pokusy na lidech a lhaly, že nebude „novičok“ vyvíjet

    Laboratoře jsou zapleteny do obvinění z experimentování na lidech, pěstování konopí a ukrývání cizinců.

    • Za útokem je budoucí tchyně Julie Skripalové

    Další teorie, která na pozadí útoku předkládá údajné rodinné problémy. V příběhu plném údajných zpráv, byla prý terčem útoku Skripalova dcera Julie, která se „znelíbila své budoucí tchyni“.

    • Skripal byl pašerák chemických zbraní

    Sergej Skripal se měl podle deníku Komsomolskaja Pravda podílet na pašování chemických zbraní.

    • Západ chce případem odvrátit pozornost od vojenských úspěchů Ruska v Sýrii

    Ruské ministerstvo zahraničí dává útok do přímé souvislosti s nepopiratelným pokrokem Ruska v Sýrii. Západ se prý snaží takto „zničil pověst Ruska jako mírotvorce“.

    • Útok byl pokusem odpůrců ruského prezidenta Vladimira Putina podkopat jeho vliv

    Britské tajné služby objednaly otravu Sergeje Skripala, aby ovlivnily ruské prezidentské volby.

    • Pouze Česká republika, Slovensko a Švédsko mají novičok

    Nejprve dezinformaci šířil stálý zástupce Ruska v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), který pro Sputnik uvedl, že nervový plyn mohl pocházet z Británie, České republiky, Švédska či pobaltských republik. Stejnou dezinformaci později zopakovalo ruské ministerstvo zahraničí, aby nakonec ruský velvyslanec ve Švédsku vyjádření mírnil, že šlo jen o „dohady“.

    Materiál vychází z práce analytiků specializovaných serverů StopFake.org, EUvsdisinfo.eu, DFRLab Medium, CTHH MV a dalších, které se rozkrýváním dezinformací a falešných zpráv dlouhodobě zabývají.

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media