"Doufám, že řešení konfliktu bude na dohled před uplynutím nového mandátu," řekl Rasmussen.
Aliance převzala velení operací v Libyi počátkem března. Válečné lodě nepřetržitě dohlížejí na dodržování embarga na dovoz zbraní do země. Za tři měsíce bylo zkontrolováno přes tisíc plavidel.
Stovka letounů Aliance a spojenců zase hlídá bezletovou zónu nad Libyí a útočí na Kaddáfího síly i velitelská a kontrolní centra a zásobovací trasy. Prakticky každý den letecké nálety cílí i na hlavní město Tripolis, především na Kaddáfího vojenský komplex Báb al-Azízíja. Od března provedly letouny NATO takřka 3 500 úderů.
Vrtulníky zatím NATO nenasadí
Boj proti Kaddáfímu trvá už od února. Libyjský vůdce odmítá odstoupit a opozice má problémy postavit proti jeho vojákům dostatečně silné jednotky. Rebelové i NATO si stanovili Kaddáfího odchod jako hlavní podmínku pro jakékoliv příměří.
Bojová fronta stojí v okolí Misuráty a Zintánu. V několik týdnů obléhané Misurátě se situace po masivních úderech proti režimním silám podle povstalců zlepšuje. Stále ale dochází k bojům v okrajových částech města.
"Přístav je otevřený. Lodě s humanitární pomocí bezpečně připlouvají," konstatoval Mike Bracken z velitelství alianční operace. Povstalcům se podařilo Kaddáfího oddíly vytlačit. Tvrdé střety povstalců s provládními jednotkami jsou naopak hlášeny dál směrem na západ. Kaddáfího oddíly útočí v Zlintánu a Džafránu. Boje jsou hlášeny i z hor ovládaných berberskou menšinou.
Podle Brackena Kaddáfí už patrně zcela neovládá ani hlavní město Tripolis. Ve městě byly podle něj uzavřeny vysoké školy s cílem zabránit demonstracím odpůrců režimu a propuknutí nepokojů i v hlavním městě. Několik velkých demonstrací údajně i přesto proběhlo. Mluvčí libyjského režimu Ibrahim Mussa takové zprávy popřel.
Bojové vrtulníky, jejichž vyslání oznámili představitelé Francie a Británie, zatím Aliance do akcí nenasadila. Stroje mohou přesně útočit i v hustě obydlených oblastech, ve kterých by bombardování z pětikilometrové výšky způsobilo velké civilní oběti. Vyslání vrtulníků je ale riskantní, protože mohou být snadno zasaženy ze země, Kaddáfího jednotky mají k dispozici tisíce raket země - vzduch. "Mohu potvrdit, že několik států nabídlo určitý počet vrtulníků. Jsou pod velením NATO a když velitel usoudí, že je vhodné je nasadit, udělá to," řekl Bracken.