natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Anexi ukrajinských území nikdy neuznáme, vzkázala Putinovi devítka prezidentů

  2. října 2022  12:33
  Devítka hlav států zemí střední a východní Evropy včetně Česka vydala společné prohlášení, ve kterém odsuzují pokusy o nezákonnou ruskou anexi dalších ukrajinských území a vyjadřují podporu Ukrajině. „Nemůžeme mlčet tváří tvář očividnému porušování mezinárodního práva Ruskou federací,“ uvádí.  

  Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová s Volodymyrem Zelenským. | foto: prezident.sk

  „Znovu vyjadřujeme svou podporu svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny,“ píše se v dokumentu, který kromě českého prezidenta Miloše Zemana a slovenské prezidentky Zuzany Čaputové podepsali rovněž prezidenti Estonska, Litvy, Lotyšska, Severní Makedonie, Černé Hory, Polska a Rumunska.

  „Neuznáváme a nikdy neuznáme ruské pokusy o anexi jakéhokoli ukrajinského území,“ uvádí. Devítka zemí, které jsou zároveň členskými státy NATO, v prohlášení vyjádřila podporu rozhodnutím bukurešťského summitu Aliance z roku 2008 týkajícím se budoucího členství Ukrajiny.

  Ukrajina usiluje o členství v NATO nejméně od roku 2002. Akční plán členství, takzvaný MAP (Membership Action Plan) je považován za jakousi předvstupenku.

  O tento plán Ukrajina v čele s tehdejším prozápadní prezidentem Viktorem Juščenkem žádala už v roce 2008. Tehdy ale na summitu NATO v Bukurešti, kde byl i ruský prezident Putin, pozvánku nedostala. Lídři zemí Aliance se ale tehdy nicméně shodli, že se Ukrajina „jednou členem NATO stane“. Stejně jako Gruzie.

  V roce 2010 pak proruský prezident Viktor Janukovyč přípravy pozastavil a rozpustil struktury, zřízené jeho předchůdcem. Po svržení Janukovyče v únoru 2014 ale vzápětí Rusko anektovalo Krym a na východě země propukl ozbrojený konflikt.

  „Podporujeme Ukrajinu v její obraně proti ruské invazi, požadujeme, aby se Rusko okamžitě stáhlo ze všech okupovaných území, a vyzýváme všechny spojence, aby podstatně zvýšili svou vojenskou pomoc Ukrajině,“ vyzývají hlavy států v dokumentu s tím, že všichni, kdo se dopustili zločinů agrese, musí být pohnáni k odpovědnosti a postaveni před soud.

  Ruský prezident Vladimir Putin, na jehož rozkaz ruská vojska koncem února vpadla na Ukrajinu, v pátek podepsal smlouvy o připojení čtyř Moskvou okupovaných ukrajinských regionů k Rusku. Putin prohlásil, že Rusko bude anektovaná území hájit „všemi dostupnými prostředky“.

  Západní představitelé anexi odmítli jako nelegální a odsoudili ji. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v reakci uvedl, že Kyjev nebude s Ruskem vyjednávat, dokud bude v jeho čele Putin. Zároveň oznámil, že Ukrajina podává žádost o urychlené přijetí do NATO.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media