natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Lipavský si předvolal ruského vyslance, úřad vyzývá Čechy k opuštění Ruska

  3. října 2022  17:02
  Kvůli ruské nezákonné anexi Doněcké, Luhanské, Záporožské a Chersonské oblasti si český ministr zahraničí Jan Lipavský nechal v pondělí předvolat ruského velvyslance. Ministerstvo zároveň aktualizovalo výzvu pro české občany, aby opustili Rusko.  

  Ministerstvo zahraničních věcí, Černínský palác | foto: MZV

  Ruského velvyslance jsem nechal předvolat kvůli flagrantnímu porušování mezinárodního práva a ilegální anexi území Ukrajiny. Dali jsme jasně najevo, že zločinnou agresi a sprostou krádež území nebudeme tolerovat,“ uvedl šéf české diplomacie Jan Lipavský.

  Náměstek pro Evropu Jaroslav Kurfürst odpoledne ruskému vyslanci Alexandru Zmejevskému sdělil, že Česko nezákonnou anexi Doněcké, Luhanské, Záporožské a Chersonské oblasti zásadně odsuzuje, neuznává ji a neuzná ji ani v budoucnu.

  „Oblasti jsou nedílnou součástí Ukrajiny a jsou ilegálně okupovány ruskými jednotkami,“ uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo.

  Kurfürst ruskému vyslanci zdůraznil plnou podporu suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny v rámci mezinárodně uznávaných hranic a odsoudil také kroky Ruska v podobě vyhlášení mobilizace a hrozeb použitím zbraní hromadného ničení. Rusko má podle Kurfürsta okamžitě ukončit válku a stáhnout svá vojska z území Ukrajiny.

  Bezpečnost v Rusku se může zhoršit

  Ministerstvo zahraničí zároveň aktualizovalo své oznámení k výzvě českých občanů, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Výzva k opuštění země platí už od února.

  Podle ministerstva může zhoršení bezpečnosti nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO).

  Čeští občané, kteří se v Rusku zdržují nebo tam dlouhodobě žijí, by se měli registrovat v cestovatelském systému Drozd. Pokud se rozhodnou v zemi zůstat, mají dbát maximální opatrnosti, sledovat důvěryhodná média a mít připravený plán pro opuštění Ruska v případě nouze.

  Čeští občané, kteří zároveň mají i ruské občanství, by pak měli mít podle úřadu po vyhlášení částečné mobilizace na paměti, že jsou ruskými orgány vnímáni primárně jako tamní občané. „Zastupitelský úřad ČR v Moskvě jim nemůže zajistit plnohodnotnou konzulární ochranu,“ uvedlo ministerstvo.

  Vzhledem k protiruským sankcím také v zemi nefungují mezinárodní platební karty vydané v Česku, tudíž před případnými nezbytnými cestami do Ruska měli čeští občané disponovat dostatečnou hotovostí.

  „Z důvodu opakovaných nepokojů a demonstrací, zejména ve větších městech, dbejte zvýšené opatrnosti a takovým shromážděním se vyhýbejte. Na ulicích lze potkat častěji policejní hlídky, které mohou kontrolovat vaši totožnost, mějte své doklady vždy s sebou,“ varuje ministerstvo.

  Letecký prostor EU je pro dopravce z Ruska uzavřen, tím pádem jsou přerušeny některé spoje ze země a do ní. Podle ministerstva lze stále koupit letenky z Ruska například do Arménie, Ázerbájdžánu, Egypta, Kazachstánu, Spojených arabských emirátů, Srbska, Turecka a dalších mimoevropských zemí.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media