natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Rušíme vztahy s Ruskem a pomůžeme Ukrajině, rozhodli spojenci

  1. dubna 2014  17:31,  aktualizováno  21:12
  Kvůli anexi Krymu přeruší Severoatlantická aliance veškerou civilní a vojenskou spolupráci s Ruskem. V Bruselu se na tom dohodli ministři zahraničí NATO. Spojenci naopak pomohou Ukrajině s reformou ozbrojených sil. Rusko v reakci varovalo Kyjev, že přílišné sbližování Ukrajiny s NATO uškodí vztahům mezi oběma zeměmi.  

  Ukrajinská armáda - ilustrační snímek | foto: Ukrajinské ministerstvo obrany

  Ministři osmadvacítky v úterý ve společném prohlášení odsoudili ruské akce na Krymu a označili je za ilegální vojenskou intervenci, porušení ukrajinské suverenity a územní celistvosti. "Neuznáváme nelegální a nelegitimní pokus Ruska anektovat Krym," shodli se šéfové diplomacie.

  Vyzvali zároveň Moskvu, aby přijala okamžitá opatření a zahájila skutečný dialog směrem k politickému a diplomatickému řešení, které respektuje mezinárodní právo a mezinárodně uznávané hranice Ukrajiny. Rusko má podle spojenců neprodleně dosáhnout stavu před současnou krizí na Ukrajině - stáhnout své vojáky od ukrajinských hranic, omezit vojenské aktivity v oblasti, zvrátit anexi Krymu a zdržet se dalších agresivních akcí na Ukrajině.

  Nejméně do června aliance přeruší veškerou civilní a vojenskou spolupráci s Ruskem. Pak spojenci situaci znovu posoudí. DO té doby bude pokračovat jen politický dialog na úrovni velvyslanců či vyšší v Radě NATO-Rusko.

  Ministři se dohodli, že naopak vzhledem k událostem na Krymu zintenzivní spolupráci s Ukrajinou. NATO pomůže Kyjevu s obrannou reformou a rozvojem schopností ukrajinských ozbrojených sil. Nepůjde však o dodávky zbraní, nýbrž o poradenství, konzultace, pomoc při budování armády nebo vojenská cvičení.

  Ministři rovněž potvrdili princip kolektivní obrany NATO, kdy v případě ohrožení jedné členské země aliance přispěchá na pomoc. "Ujistili jsme se o platnosti závazků, které vyplývají ze smlouvy Severoatlantické aliance. Schůzka byla utvrzením solidarity, potvrzením platnosti článku 5, ujištěním, že táhneme jeden za všechny a všichni za jednoho," řekl Lubomír Zaorálek.

  Rusové se nestahují, tvrdí NATO

  Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen před jednáním vyvrátil zprávy o tom, že Rusko začalo počátkem týdne významně stahovat své jednotky z příhraničních oblastí Ukrajiny. "Bohužel nemohu potvrdit, že Rusko své vojáky stahuje. My to nevidíme," řekl Rasmussen.

  "Během posledních dvaceti let NATO neustále pracovalo na užší spolupráci a důvěře s Ruskem. Nicméně, Rusko porušilo mezinárodní právo... Vážně narušilo důvěru, na níž musí být naše spolupráce založena," uvádí se v dokumentu, na kterém se shodli všichni ministři NATO.

  Rasmussen zopakoval výzvy, aby Moskva své vojáky stáhla a neeskalovala napětí. Podle šéfa ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Andrije Parubije je u ukrajinských hranic na 100 tisíc ruských vojáků. Moskva to však odmítá a různé odhady hovoří o zhruba třiceti tisících.

  Naopak varovala Kyjev před přílišným sbližováním s NATO s tím, že to "dosud nikam nevedlo". Ruské ministerstvo zahraničí v oficiálním prohlášení připomnělo, že sbližování s NATO už Ukrajina zažila za vlády dřívějšího prozápadního ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka. A to mělo podle Moskvy za důsledek jen "zmrazení ukrajinsko-ruských vztahů, bolehlav ve vztazích NATO s Ruskem a k prohloubení rozkolu v ukrajinské společnosti". 

  Kyjev prý musí pochopit, že další perspektivy rozvoje rusko-ukrajinské spolupráce, a to i v hospodářské oblasti, budou v mnohém záviset na budoucích krocích ukrajinské zahraniční politiky.

  Kyjev chystá právní protiúder

  Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Deščycja v Bruselu potvrdil, že Kyjev se chce kvůli ruské akci na Krymu obrátit na Mezinárodní soudní dvůr v Haagu. V současnosti podle něj probíhá shromažďování údajů. 

  Ukrajina podle ministra nadále považuje Krym za součást země. "Plánujeme se obrátit na mezinárodní soudy a zahájit řízení proti Rusku a ruským akcím na Krymu," uvedl Deščycja s tím, že doufá v podporu mezinárodního společenství.

  Po jednání s ministry členských zemí NATO nastínil, že už příští týden by na Ukrajinu měla odcestovat expertní skupina, která by měla přímo na místě posoudit možnosti, jak spojenci mohou ukrajinským ozbrojeným silám konkrétně pomoci. Vyloučil, že by mělo jít o dodávky zbraní nebo obranných systémů.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media