natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • NATO posílí svou přítomnost v Afghánistánu a vycvičí místní armádu

  4. dubna 2008  10:34
  Severoatlantická aliance posílí svou přítomnost v Afghánistánu. Představitelé NATO se na tom dohodli během summitu v rumunské Bukurešti. Státy Aliance slíbily, že do roku 2010 pomohou vycvičit a vybudovat silnou a soběstačnou afghánskou armádu.  

  "Poskytneme výcvikové týmy a vybavení potřebné k tomu, aby afghánská armáda do roku 2010 čítala osmdesát tisíc vojáků," shodli se představitelé NATO.

  Vybudování takové armády, která dokáže zajistit stabilitu a bezpečnost v Afghánistánu, je podle přijaté alianční strategie nezbytnou podmínkou k tomu, aby mezinárodní jednotky mohly v budoucnu zemi opustit.

  Afghánský prezident Hamíd Karzáí na summitu nastínil, že afghánská vláda a armáda jsou připraveny převzít od NATO zodpovědnost za bezpečnost v metropoli Kábulu a jeho okolí, kde doposud dohlíží na klid přes pět tisíc vojáků mezinárodních sil.

  Ke strategickému plánu Aliance poznamenal, že "pokud se ho podaří zcela naplnit, přinese afghánskému lidu bezpečnost, o kterou usiluje".

  Kdy by se mohly alianční jednotky z oblasti začít stahovat, ale strategie neuvádí. "Přítomnost NATO v Afghánistánu bude nutná ještě dlouhou dobu," prohlásil generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer.

  Francouzský prezident Nicolas Sarkozy potvrdil, že Paříž vyšle do Afghánistánu další jednotky. Současný kontingent o síle patnácti set mužů by mělo posílit dalších 700 vojáků. Podle Sarkozyho musí být NATO "aktivnější a zvítězit nad islámskými radikály, pokud nechce zůstat v Afghánistánu navždy".

  Oznámení o francouzských posilách přivítaly nejen Spojené státy, ale především Kanada. Premiér Stephen Harper v reakci uvedl, že Kanada ponechá své jednotky v jižní části Afghánistánu do roku 2011.

  Podmínka, že pro další setrvání kanadských oddílů musí spojenci posílit misi o další tisíce vojáků, byla podle něj na summitu splněna.

  "Celé mezinárodní společenství, sdružené v OSN, stojí za vámi," uvedl na adresu Aliance generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který se jednání o Afghánistánu rovněž účastnil. Podle něj je naprosto nezbytné, aby mezinárodní společenství pokračovalo v afghánské misi do té doby, než bude "afghánská vláda stát na vlastních nohou".

  Čtěte také:
  Speciální příloha Summit NATO 2008

   

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media