natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • NATO posílí obranu na východě. Konflikt s Ruskem nechceme, řekl Obama

  27. března 2014  7:03
  NATO a Spojené státy připravují plány na posílení vojenských jednotek na východní hranici aliance. Podle amerického prezidenta Baracka Obamy spojenci nechtějí konflikt s Ruskem, ale ve světle události na Krymu "velké země nesmějí zastrašovat ty malé".  

  Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen během jednání s americkým prezidentem Barackem Obamou v Bruselu | foto: NATO Photos

  "Sdílíme názor, že ruská ilegální invaze na Ukrajinu a porušení územní celistvosti a suverenity musí být odsouzena. Připomíná nám to také, že závazky v NATO, které máme na základě článku 5 nejsou jen položkami na kusu papíru, ale jsou kriticky důležité pro všechny členy NATO," prohlásil americký prezident Obama. 

  V Bruselu se setkal šéfem NATO Andersem Foghem Rasmussenem a ukrajinské události byly jedním z hlavních témat jednání.

  Američané chtějí podle Obamy v rámci aliance prověřit, zda jsou vojenské plány na ochranu členských zemí ve střední a především východní Evropě aktuální. Už ministři zahraničí osmadvacítky by počátkem dubna mohli jednat, jak posílit vojenskou přítomnost na východní hranici NATO. Podle Obamy se totiž země "blízko" Rusku mohou nyní cítit zranitelné.

  Plány na zvýšení vojenské přítomnosti by se měly týkat i pozemních a námořních sil. Podle poradce pro národní bezpečnost Bena Rhodese by mělo jít především o podporu Polska a tří pobaltských republik -  Litvy, Lotyšska a Estonska.

  Nechceme konflikt, ale...

  Americký prezident Obama v Bruselu prohlásil, že Spojené státy ani NATO nechtějí konflikt s Ruskem. Akce na Krymu podle jeho slov novou studenou válku neodstartuje, ale "větší státy nesmí zastrašovat ty malé".¨

  Rusko podle něj nemá globální ideologii a neřídí žádný blok států. Připomněl také, že NATO nikdy nechtělo získávat "nová území, vzniklo, aby udrželo národy svobodné a vždy bude bránit suverenitu a územní celistvost svých spojenců".

  V této souvislosti Obama apeloval na evropské spojence kvůli snižujícím se výdajům na obranu. Kvůli ekonomické krizi klesající armádní rozpočty lze podle něj chápat, ovšem do kolektivní obrany se musí zapojit všechny členské země a musí být připraveni zaplatit za prostředky, lidi i výcvik k udržení věrohodné a efektivní vojenské síly. "Krize na Ukrajině nám připomíná, že svoboda není zadarmo," řekl Obama. 

  S šéfem NATO Rasmussem se shodli, že kolektivní obrana je jádrem aliance. "Náš závazek k obraně spojenců je nerozbitný. NATO je silou pro mír, ale také bezkonkurenční vojensky. Nechceme usilovat o konfrontaci, ale nezřekneme se jí v případě pochybností," uvedl Rasmussen s tím, že obranu mají posílit revidované obranné plány, lepší vojenská cvičení nebo vhodnější rozmístění sil.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media