natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Ruské průniky nad Turecko jsou extrémně nebezpečné, zlobí se Aliance

  6. října 2015  12:44
  Průniky ruských bojových letounů do vzdušného prostoru Turecka jsou podle NATO nepřijatelné a extrémně nebezpečné. V reakci na už druhý podobný incident během pár dnů to uvedl šéf Aliance Jens Stoltenberg. Zároveň zpochybnil vysvětlení Moskvy, že šlo "jen o omyl" v navigaci.  

  Ruský letoun Su-24 startuje k úderům z letiště v syrském Hmeimimu | foto: Ruské ministerstvo obrany

  „Ruská bojová letadla narušila turecký vzdušný prostor. To je nepřijatelné. Vyzývám Rusko, aby zabránilo eskalaci napětí s Aliancí,“ prohlásil Stoltenberg.

  Šéf Aliance rovněž zpochybnil vysvětlení Moskvy, že ruský letoun Suchoj Su-30SM narušil turecký vzdušný prostor pouze v sobotu „po dobu několika sekund“ a že šlo jen o chybu při navigaci a kvůli špatnému počasí.

  Podle Ankary ruský stroj dokonce na více jak pět minut „uzamkl“ radarem turecké pohotovostní letouny F-16, které k němu vystartovaly a byl tedy připraven ke střelbě. Ankara rovněž tvrdí, že se ruské letouny objevily nad tureckým územím v sobotu i v neděli. Při druhém incidentu mělo jít o ruský stroj Su-24.

  „Nebudu spekulovat o motivech... ale nevypadá to jako omyl,“ řekl Stoltenberg s tím, že přesně takových „nepřijatelných a extrémně nebezpečných“ incidentů se Aliance při ruském zapojení do konfliktu v Sýrii obávala. Připomněl, že Turecko dosud nedostalo z Ruska žádné věrohodné vysvětlení průniku letounů nad jeho území.

  Je to informační válka, tvrdí Moskva

  Stoltenberg Moskvu rovněž vybídl, aby využila přímých komunikačních kanálů s velením NATO a koordinovala své nálety v Sýrii se západní koalicí. „Máme obavy, že Rusko nemíří na Islámský stát, ale na syrskou opozici a civilisty,“ dodal.

  Rusko zprávy o dalším narušení vzdušného prostoru Turecka odmítlo s tím, že Severoatlantická aliance jen využila incidentu k tomu, aby se zapojila do informační války proti Rusku. „Máme dojem, že incident byl využit k tomu, aby se NATO jako organizace zapojila do Západem rozpoutané informační kampaně, překrucující a komolící cíle operace ruských vzdušných sil v Sýrii,“ řekl agentuře TASS ruský velvyslanec při NATO Alexandr Gruško.

  Rusko přes týdnem celkem překvapivě zahájilo letecké údery proti nepřátelům syrského prezidenta Bašára Asada. Moskva podle svého vyjádření likviduje „známé teroristy“ podle seznamu, který Rusové sepsali ve spolupráci se syrskou vládou.

  Západ má však o účelu ruských náletů pochybnosti. Jejich cílem jsou podle něj zejména představitelé opozice včetně Svobodné syrské armády, jejíž bojovníky pomáhá cvičit americká CIA.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media