natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Šéf NATO: Nechceme konfrontaci s Ruskem, ale musí ctít základní hodnoty

  15. ledna 2015  10:43
  Severoatlantická aliance nemá zájem na konfrontační politice s Ruskem, řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Moskva ale podle něj musí respektovat základní hodnoty včetně dodržování suverenity ostatních států a systém založený na pravidlech, které členské státy NATO v Evropě spoluvytvářejí.  

  Německá kancléřka Angela Merkelová a šéf NATO Jens Stoltenberg | foto: NATO Photos

  „NATO usiluje o více konstruktivní a kooperativní vztahy s Ruskem,“ řekl Stoltenberg v Berlíně po setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Aby to však bylo možné, musí mít podle Stoltenberga stejné cíle také Moskva.

  Šéf Aliance a německá kancléřka společně jednali o aktuální situaci na Ukrajině. Shodli se, že Rusko ve vztahu k Ukrajině nedodržuje mezinárodní právo a nerespektuje suverenitu a územní celistvost země. „Vyzýváme Rusko, aby dodrželo dohody z Minsku, využilo svůj vliv na separatisty a přestalo s jejich podporou,“ uvedl Stoltenberg.

  Moskva podle něj dlouhodobě dodává proruským separatistům vybavení a zbraně včetně protiletadlových střel a ruští vojáci také stále na východě Ukrajiny operují.

  Podle Merkelové bude bezpečnost zajištěna jen v případě, že Evropa a Rusko nebudou stát proti sobě. „To je ale možné jen tehdy, když budeme dodržovat mezinárodní pravidla, což Rusko nyní nedělá,“ prohlásila.

  Zopakovala, že v současné době se zřejmě nedá očekávat průlom v ruské politice posledních měsíců a proto nevidí žádný prostor pro uspořádání plánované schůzky vrcholných představitelů Ruska, Ukrajiny, Francie a Německa v kazašské Astaně, která by mohla napomoci situaci na Ukrajině řešit.

  Ukrajina o vstup do NATO zatím nežádá

  Šéf Aliance rovněž komentoval nedávné rozhodnutí ukrajinského parlamentu, který schválil zrušení neutrálního statusu země a rozhodl o tom, že země bude v následujících letech směřovat právě ke členství v NATO. Neutralita země totiž podle poslanců nijak nepomohla zajistit její bezpečnost. Moskva rozhodnutí označila za nepřátelský krok a rozšiřování Aliance za ohrožení své vlastní bezpečnosti.

  „Chtěl bych zdůraznit, že jde o základní princip, že všechny suverénní národy mají právo vybrat si svou vlastní cestu,“ řekl Stoltenberg. Jak dodal, Kyjev avizoval, že chce nejprve přejít na standardy Aliance, což potrvá několik let. O členství země pak rozhodnou Ukrajinci v referendu. „Musí splnit normy, které NATO vyžaduje... A to bude nějaký čas trvat,“ uvedl šéf NATO.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media

  Cookies (seznam)