"Existují různé úvahy, jak Pákistánu pomoci," řekl natoaktual.cz český velvyslanec při NATO Štefan Füle.
Velvyslanci členských států podle něj na schůzce pověří vojenské orgány NATO, aby připravily možnosti, jak zemětřesením postiženému Pákistánu pomoci. Podle Füleho to bude otázka několika hodin.
Český velvyslanec přitom nevyloučil, že by se do pomoci mohly zapojit i jednotky ISAF, které operují v sousedním Afghánistánu.
O pomoc NATO nepřímo požádal pákistánský prezident Parvíz Mušaraf, když se bezprostředně po ničivém víkendovém zemětřesení obrátil s žádostí o poskytnutí letecké techniky na sousední Afghánistán. - více zde
Právě tam operuje přes 10 tisíc vojáků NATO v misi ISAF a dalších 18 tisíc amerických vojáků v misi Enduring Freedom.
Mluvčí ISAF Andrew Elmes podle agentury AP vzkázal, že mezinárodní mírové jednotky nemohou operovat mimo Afghánistán kvůli mandátu OSN, který určuje vojákům NATO pole působnosti pouze v Afghánistánu.
"Mandát by bylo zřejmě možné rozšířit i na sousední Pákistán, ale vyžadovalo by to určité jednací procedury. Pomoc by nepřišla okamžitě. Rozhodnutí použít techniku a vojáky ISAF v Pákistánu není jen na straně NATO," konstatoval politolog Břetislav Dančák z Mezinárodního politologického ústavu.
Záchranné operace v podobných případech řídí Euroatlantické centrum NATO pro koordinaci při katastrofách (EADRCC). To vzniklo v roce 1998 v rámci programu NATO Partnerství pro mír. Centrum koordinuje záchranné práce a pomoc při živelních katastrofách či ekologických haváriích.
Na programu se podílí všechny členské státy NATO a další partnerské země. EADRCC například koordinovalo pomoc i při záplavách v Albánii a České republice v roce 2002 nebo při hašení lesních požárů v Portugalsku.
Naposledy se NATO prostřednictvím této organizace zapojilo do logistické pomoci v hurikánem postižené oblasti New Orleans nebo při letošních záplavách v Bulharsku, Rumunsku a Gruzii.