natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Češi zůstanou v Mali, unijní výcviková mise bude pokračovat navzdory puči

  27. srpna 2020  12:12
  Česko ani další státy Evropské unie nebudou stahovat své vojáky z výcvikové mise v africkém Mali, kde armádní vzbouřenci svrhli prezidenta Ibrahima Boubacara Keitu a ujali se řízení země. Shodli se na tom unijní ministři obrany na neformálním setkání v Berlíně. Výcvik malijských vojáků byl sice vzhledem k událostem přerušen, co nejdříve by ale měl být obnoven.  

  Český voják střeží vjezd na velitelství mise EU v Mali | foto: AČR

  „Česká republika je v Mali připravena dostát svým závazkům v rámci výcvikové mise. Situaci nepřetržitě vyhodnocujeme, ale prozatím jsou pozastaveny do odvolání všechny výcvikové aktivity,“ uvedl po jednání český ministr obrany Lubomír Metnar.

  Situací v africké zemi se unijní šéfové obrany zabývali podrobně. Pro Česko jde o klíčovou záležitost, protože od června celé výcvikové misi EU velí. Spojenci se podle Metnara shodli na tom, že je potřeba v zemi setrvat a vyvíjet tlak na co nejrychlejší návrat k civilní vládě a ústavnosti.

  „Vzhledem k velení silám mise máme zodpovědnost i za jednotky dalších států. Jejich bezpečnost i bezpečnost našich mužů jsou pro nás prioritou,“ dodal Metnar. V Mali v současnosti působí zhruba 120 českých vojáků v rámci výcvikové mise. Celkově mise čítá asi 700 vojáků z dvacítky zemí.

  Podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella obnoví výcviková mise činnost co nejdříve. Záležet bude na vývoji situace a na předání moci civilní vládě. Německá ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauer podotkla, že účastníci neformální schůzky ministrů vojenský puč v Mali odsoudili.

  Podle ní aktéři převratu měli urychleně uvolnit cestu novým volbám. Nadále platný zůstává také právní rámec mise EUTM. Mandát vyjednaný mezi zástupci EU a Mali vyprší až v roce 2024 a není závislý na tom, kdo právě v zemi vládne.

  K vojenskému puči došlo v Mali 18. srpna. Prezident Ibrahim Boubacar Keita pak odstoupil z funkce jen několik hodin poté, co ho společně s premiérem Boubouem Cissém zajali armádní vzbouřenci. Prezident tak učinil z obav, aby nedošlo k prolévání krve. Demisi plánuje podat i vláda, parlament bude rozpuštěn. Vojáci, kteří převzali moc, oznámili, že usilují o politickou změnu v zemi a v „rozumném termínu“ uspořádají všeobecné volby.

  Mezi hlavní body jednání ministrů EU patřila spolupráce v operační oblasti, především v souvislosti s výcvikovými misemi EU. Ministři primárně hovořili o prioritách v budování kapacit v tomto směru. Důležitý prostor v diskuzi dostalo téma spolupráce s NATO či OSN.

  „Považuji za nezbytné, aby byly společné snahy EU provázány a koordinovány s aktivitami NATO, ale zároveň musí být jasné hranice a nesmí se duplikovat. Nesmíme zapomenout ani na nutnost navázat úzký vztah s pobrexitovou Británií,“ konstatoval Metnar.

  Ministři také chtějí stanovit priority v rámci obranných aktivit EU, které povede k vytvoření tzv. Strategického kompasu. Ten by měl jednotlivým zemím poskytnout politické směřování a posílit jejich konkrétní cíle a ambice.

  „Musíme posílit naši odolnost a schopnost reagovat na hybridní a kybernetické hrozby a na dezinformační kampaně. Pandemie ukázala na zranitelnost EU a na potřebu se této oblasti věnovat,“ dodal Metnar. Česko podle něj konkrétně podporuje užší propojení vojenských zdravotnických jednotek v rámci EU i NATO.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media