natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Počítače do boje. NATO zařazuje kyberprostor do misí a operací

  13. listopadu 2017  19:41
  Obrana před kybernetickými útoky, ale také schopnost ve světě počítačů udeřit budou nedílnou součástí všech vojenských operací a plánování NATO. Nedávný souhlas ministrů obrany Aliance s vytvořením speciálního centra pro kybernetické operace umožní zařadit „bojovníky s klávesnicemi“ po bok konvenčních sil.  

  Cvičení kybernetické bezpečnosti Locked Shields 2017 v Estonsku | foto: CCD COE

  „V jakémkoli vojenském konfliktu bude kybernetická doména jeho nedílnou součástí, a proto musíme posílit naši počítačovou obranu a naše kybernetické schopnosti,“ konstatoval šéf NATO Jens Stoltenberg s tím, že spojenci musí být v kyberprostoru vojensky stejně efektivní jako na moři, na zemi či ve vzduchu.

  Nové speciální středisko pro kybernetické operace má počítačovou problematiku plně integrovat do veškerého aliančního plánování a operací. Už nyní různé systémy NATO čelí zhruba pěti stovkám počítačových útoků měsíčně.

  NATO čelí stovkám kyberútoků měsíčně, vylepšuje obranu a hledá zbraně

  Dosud alianční představitelé ale hovořili výlučně o obraně před kyberhrozbami. Stále více expertů však volalo po tom, aby Aliance začala pracovat i na ofenzivních kapacitách v kyberprostoru. Začlenění „bojovníků s klávesnicemi“ po bok konvenčních sil by podle analytiků mělo být jakousi předzvěstí.

  Stejně jako jednotlivé země poskytují pro společné mise a operace například tanky nebo letouny, nově budou poskytovat také počítačové specialisty. A ti stejně jako u konvenční síly budou stále pod plnou národní kontrolou a pouze začleněny pod společné velení.

  Už loni spojenci přidali kyberprostor mezi dosavadní tři bojové oblasti (zemi, vzduch a vodu). Zároveň tím ovšem odstartovala debata, jestli by mělo NATO kyberprostor používat jako „zbraň“, a v případě potřeby tak případně zaútočit na nepřátelské počítačové systémy ovládající třeba protivzdušnou obranu či rakety.

  Poslední summity Aliance pak formálně deklarovaly, že i kyberútok může být důvodem aktivace článku 5 Washingtonské smlouvy, kdy útok na jednoho člena je brán jako útok na všechny a může si tak vyžádat kolektivní vojenskou reakci. Zatím však není jasné, jak rozsáhlý a závažný kybernetický útok by k tomu vedl.

  Kyberúdery na islamisty

  Stoltenberg nastínil, že reakce spojenců v kyberprostoru na potenciální útok by mohla být více „proporcionální“ než tradiční vojenské prostředky.

  Na otázku, zda je lepší mít leteckou pumu a bombardovat servery, odkud kyberútok přišel a nebo kyberzbraň, kterou lze server rovněž zničit, uvedl: „Využití kybernetických schopností může být přiměřenější odpovědí... Pro NATO je vždy cílem minimalizovat sílu s dosažením maximálního účinku.“

  O tom, jak by „spojenecký úder“ v kyberporostoru mohl vypadat, ale neuvedl žádné konkrétní podrobnosti. Podokl jen, že by záleželo na situaci a připustil, že spojenci už takové operace v nedávné minulosti podnikli. „Spojenci NATO už velice účinně využili počítačové schopnosti proti ISIS (takzvanému Islámskému státu) v Iráku a Sýrii,“ uvedl bez dalších podrobností.

  Tajemný projekt Maven. Pentagon nasadí proti islamistům algoritmy

  O tom, zda spojenci nasadí takové „jednotky“ například i rámci posílené vojenské přítomnosti v Pobaltí a Polsku, kde se množí zprávy o ruských kyberútocích na zahraniční vojáky, odmítl specifikovat. „Nebudu spekulovat přesně o tom, kdy a jak to budeme využívat, jenom zdůrazním, že to bude v souladu s mezionárodním právem a že půjde o způsob, jak reagovat v dané situaci úměrněji, než za použití konvenční síly,“ dodal Stoltenberg.

  Podle analytika amerického Brent-Showcroftova centra Franklina Kramera nové centrum umožní spojencům právě daleko účinněji a pružněji reagovat na kybernetické hrozby i samotné útoky.

  „Aliance vždy měla významné konvenční kapacity - pozemní, vzdušné a námořní - k těm lze nyní zahrnout i kybernetické techniky,“ řekl Kramer. A pro Alianci je podle něj naprosto klíčové „mít všechny schopnosti synchronizovaně“ a v závislosti na okolnostech využít jednu, jejich kombinaci nebo třeba všechny.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media