natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • NATO chce kvůli Ukrajině vybudovat nové základny na východě Evropy

  27. srpna 2014  11:20,  aktualizováno  12:36
  Severoatlantická aliance uvažuje o vybudování předsunutých základen či logistických skladů ve východní Evropě. Podle generálního tajemníka Anderse Fogha Rasmussena to má odradit Rusko od případných snah destabilizovat situaci například v pobaltských zemích.  

  Generální tajmeník NATO Anders Fogh Rasmussen během brífingu po jednání NATO-Rusko | foto: NATO Photos

  Rasmussen promluvil o spojeneckých plánech týden před summitem NATO ve Walesu, kde by měly členské země přijmout ve světle ukrajinské krize a chování Ruska celý balík obranných opatření. Ty mají především ujistit některé země, které s Ruskem bezprostředně sousedí, že Aliance je připravená je bránit.

  „Přijmeme to, co nazýváme pohotovostní akční plán, jehož cílem je jednat rychle v tomto zcela novém bezpečnostním prostředí v Evropě. Máme něco, co se již nazývá Síly rychlé reakce NATO, jejichž úkolem je v případě potřeby rychlé nasazení. Nyní je naším záměrem vytvořit něco, co bych nazval předvoj v rámci těchto Sil rychlé reakce, který by byl ve stavu velmi vysoké připravenosti,“ prohlásil Rasmussen pro britský The Guardian a několik dalších deníků.

  V akci do několika hodin

  V případě ohrožení by jednotky rychlé reakce mohly být nasazeny během několika hodin. Jak Rasmussen podotkl, vyslání nových sil k ruským hranicím totiž určitě vyvolá silnou reakci Moskvy.

  „Aby bylo možné takové rychlé posily poskytnout, jsou také zapotřebí nějaká přijímací zařízení v hostitelských zemích. Tak ty budou zahrnovat předběžné umístění zásob, vybavení, přípravu infrastruktury, základny, velitelství. Výsledkem bude, že v budoucnu bude přítomnost NATO na východě viditelnější,“ dodal Rasmusen.

  Podle něj se podaří příští týden překonat určité názorové rozdíly, které mezi spojenci v této otázce panují. Zatímco pobaltské státy, Polsko, Rumunsko, ale i USA nebo Británie takové snahy podporují, Francie, Itálie či Španělsko jsou proti. Přinejmenším nerozhodné je také Německo.

  „Ohrožené země“ volají po trvalé vojenské přítomnosti NATO. Summit v Cardiffu však zřejmě z formulace „trvalé“ rozmístění vypustí. Podle Rasmussena totiž může Aliance demonstrovat svou připravenost v regionu například pravidelnými rotacemi a vysokou frekvencí cvičení. „Jde o to, že každý potenciální agresor by měl vědět, že by neměl vůbec pomyslet na útok proti spojenci z NATO, protože narazí nejen na vojáky z dané země, ale na síly NATO,“ řekl Rasmussen.

  Jedinou základnou NATO na východ od hranic z dob studené války je u polského Štětína. Varšava už nabídla, že by tato základna mohla sloužit pro další rozšiřování sil směrem na východ.

  Čtyři fondy pro Ukrajinu

  Rasmussen také nastínil kroky, jež mají vést k tomu, aby Ukrajina zvýšila svou obranyschopnost. Nezbytná bude podle něj modernizace ozbrojených sil a další pomoc, která má Kyjevu pomoci vzdorovat ruským hrozbám.

  „Viděli jsme, že Rusové zlepšili své schopnosti. Mohou za velmi krátký čas převést vojenské cvičení do útočné vojenské operace,“ konstatoval Rasmussen. A pokud je Západ překvapen ukázkou ruské hybridní války, Ukrajina je podle něj naopak po vojenské stránce v žalostném stavu.

  Ukrajinský prezident Petro Porošenko ostatně bude v Cardiffu jedinou hlavou nečlenského státu Aliance. S osmadvacítkou má vyjednávat o zřízení až čtyř svěřeneckých fondů, které by pomohly financovat reformy a modernizace ukrajinských ozbrojených sil.

  „Musíme čelit realitě, Rusko nepovažuje NATO za partnera,“ uzavřel Rasmussen.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media