natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • NATO: Afghánistán není jen náš problém

  7. února 2008  15:24
  "V poslední době převládá dojem, že Afghánistán je problémem NATO, ale tohoto dojmu se musíme zbavit," shrnul postoj Severoatlantické aliance její mluvčí James Appathurai po té, co se v Litvě k neformálním jednání sešli ministři obrany zemí NATO.  

  "Není možné a ani to nejde, aby se Severoatlantická aliance kromě bezpečnostní podpory afghánským silám starala i o další oblasti rozvoje země," řekl po prvním ze série jednání mluvčí NATO v narážce na potřebu také ekonomické a sociální obnovy této asijské země, jež se od pádu hnutí Taliban v roce 2001 snaží stavět na vlastní nohy. V médiích totiž zatím zaznívají zejména požadavky na posílení vojenské role Aliance, ale ve Vilniusu by měla proběhnout i jednání s OSN a EU.  – více zde

  Alianční operace v Afghánistánu, která probíhá pod velením NATO od roku 2003, byla hlavním tématem a téměř jediným dnešního pracovního oběda ministrů. Toto téma podobným schůzkám dominuje už řadu let.

  Ministři se jednoznačně shodli na tom, že NATO je v Afghánistánu na dlouhou dobu a rovněž podle Appathuraije podtrhli, že země dosahuje většího pokroku, než by se mohlo z médií zdát.

  "Afghánské ozbrojené síly jsou stále více schopny vést i náročné operace samostatně, což jsme měli šanci vidět zejména v roce 2007, například, ale nejenom, během operace v Musa Kala," vyzdvihl Appathurai zásadní změnu uplynulého roku. Čím více a lépe se podaří vycvičit afghánské jednotky, tím rychleji se podaří předávat zodpovědnost Afgháncům.

  V tomto směru své úsilí NATO zaměřuje na tzv. včleněné výcvikové týmy, jejichž experti se přímo účastní operací prováděných afghánskou armádou, a v reálu tak pomáhají s jejich výcvikem. "Tyto výcvikové týmy jsou pro NATO základní věcí, má-li dojít k posílení role afghánských sil a přesunu důrazu činnosti Aliance do podpůrné role," řekl Appathurai. V současné době je v zemi 30 takových týmů, to ale podle mluvčího není dost.

  Během dvoudenních jednání se ministři obrany zemí NATO sejdou i se zástupci Ruska, Ukrajiny a zemí, jež přispívají do aliančních operací. Jde o neformální rozhovory, které se konají zhruba každého půl roku. Formálních výsledků takováto jednání nedosahují, jde spíše o širší diskuze o vývoji Aliance.

   

  pet natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media