natoaktual.cz

NATO: Afghánistán není jen náš problém

7. února 2008  15:24
"V poslední době převládá dojem, že Afghánistán je problémem NATO, ale tohoto dojmu se musíme zbavit," shrnul postoj Severoatlantické aliance její mluvčí James Appathurai po té, co se v Litvě k neformálním jednání sešli ministři obrany zemí NATO.  

"Není možné a ani to nejde, aby se Severoatlantická aliance kromě bezpečnostní podpory afghánským silám starala i o další oblasti rozvoje země," řekl po prvním ze série jednání mluvčí NATO v narážce na potřebu také ekonomické a sociální obnovy této asijské země, jež se od pádu hnutí Taliban v roce 2001 snaží stavět na vlastní nohy. V médiích totiž zatím zaznívají zejména požadavky na posílení vojenské role Aliance, ale ve Vilniusu by měla proběhnout i jednání s OSN a EU.  – více zde

Alianční operace v Afghánistánu, která probíhá pod velením NATO od roku 2003, byla hlavním tématem a téměř jediným dnešního pracovního oběda ministrů. Toto téma podobným schůzkám dominuje už řadu let.

Ministři se jednoznačně shodli na tom, že NATO je v Afghánistánu na dlouhou dobu a rovněž podle Appathuraije podtrhli, že země dosahuje většího pokroku, než by se mohlo z médií zdát.

"Afghánské ozbrojené síly jsou stále více schopny vést i náročné operace samostatně, což jsme měli šanci vidět zejména v roce 2007, například, ale nejenom, během operace v Musa Kala," vyzdvihl Appathurai zásadní změnu uplynulého roku. Čím více a lépe se podaří vycvičit afghánské jednotky, tím rychleji se podaří předávat zodpovědnost Afgháncům.

V tomto směru své úsilí NATO zaměřuje na tzv. včleněné výcvikové týmy, jejichž experti se přímo účastní operací prováděných afghánskou armádou, a v reálu tak pomáhají s jejich výcvikem. "Tyto výcvikové týmy jsou pro NATO základní věcí, má-li dojít k posílení role afghánských sil a přesunu důrazu činnosti Aliance do podpůrné role," řekl Appathurai. V současné době je v zemi 30 takových týmů, to ale podle mluvčího není dost.

Během dvoudenních jednání se ministři obrany zemí NATO sejdou i se zástupci Ruska, Ukrajiny a zemí, jež přispívají do aliančních operací. Jde o neformální rozhovory, které se konají zhruba každého půl roku. Formálních výsledků takováto jednání nedosahují, jde spíše o širší diskuze o vývoji Aliance.

 

pet natoaktual.cz
zpět na článek