natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Přehledně: Jakou roli hraje NATO ve vesmíru?

  23. dubna 2021  0:01
  Vesmírný prostor hraje v 21. století klíčovou roli v běžném životě i ve vedení bojových operací moderními armádami. Rostoucí důležitost vesmíru vnímá i Severoatlantická aliance.  

  Vizualizace amerického raketoplánu X-37B | foto: US Air Force

  Jaká je v této oblasti role NATO? Přinášíme další velké téma, přehledně zpracované v podobě Factboxu.

  Factbox: NATO a vesmír

  Přečtěte si celý factbox o roli Severoatlantické aliance ve vesmíru. 

  (pdf, česky, 2021)

  Informace získané pomocí umělých družic na oběžné dráze Země ovlivňují životní styl moderních společností i bojeschopnost světových armád. Satelity zajišťují téměř vše.

  Od komunikace, internetu, navigačních služeb, přes předpověď počasí až po schopnost včas detekovat odpaly protivníkových balistických střel.

  Spojenci v NATO se rozhodli věnovat vesmírnému prostoru stejnou pozornost, jako již zaběhnutým doménám – souši, vzduchu, moři a kyberprostoru. Proto uznali vesmír za nové „bojové“ operační prostředí.

  Hrozby pro NATO ve vesmíru

  S rostoucí závislostí na informacích získaných pomocí družic na oběžné dráze přibývá i hrozeb pro vesmírnou infrastrukturu aliančních zemí, ať už ze strany takzvaného kosmického smetí nebo Ruska a Číny.

  Ty v současné době mohutně rozvíjejí své anti-satelitní schopnosti a prostředky, které mohou vyřadit, oslepit či fyzicky zničit spojenecké družice na oběžné dráze. Takový útok proti aliančnímu satelitu by nejen aktivoval článek 5 Washingtonské smlouvy o kolektivní obraně, ale zejména by ochromil akceschopnost celého NATO v případném konfliktu.

  „Vesmírné prostředí se v posledních dekádách výrazně změnilo. Státy, jako jsou Čína nebo Rusko, vyvíjejí anti-satelitní zbraňové systémy, které by mohly oslepit či úplně zničit družice na oběžné dráze Země. NATO musí zlepšit chápání bezpečnostních výzev ve vesmíru.“

  Jens Stoltenberggenerální tajemník NATO

  Které orgány a střediska se starají o ochranu vesmírných kapacit NATO a jakou roli hraje Česká republika ve vesmíru? To i další přehledně zpracované údaje, včetně příkladů útoků na spojenecké vesmírné kapacity, naleznete právě ve vydaném factboxu NATO a vesmír.

  jan; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media