Jaká je v této oblasti role NATO? Přinášíme další velké téma, přehledně zpracované v podobě Factboxu.
Factbox: NATO a vesmírPřečtěte si celý factbox o roli Severoatlantické aliance ve vesmíru. |
Informace získané pomocí umělých družic na oběžné dráze Země ovlivňují životní styl moderních společností i bojeschopnost světových armád. Satelity zajišťují téměř vše.
Od komunikace, internetu, navigačních služeb, přes předpověď počasí až po schopnost včas detekovat odpaly protivníkových balistických střel.
Spojenci v NATO se rozhodli věnovat vesmírnému prostoru stejnou pozornost, jako již zaběhnutým doménám – souši, vzduchu, moři a kyberprostoru. Proto uznali vesmír za nové „bojové“ operační prostředí.
Hrozby pro NATO ve vesmíru
S rostoucí závislostí na informacích získaných pomocí družic na oběžné dráze přibývá i hrozeb pro vesmírnou infrastrukturu aliančních zemí, ať už ze strany takzvaného kosmického smetí nebo Ruska a Číny.
Ty v současné době mohutně rozvíjejí své anti-satelitní schopnosti a prostředky, které mohou vyřadit, oslepit či fyzicky zničit spojenecké družice na oběžné dráze. Takový útok proti aliančnímu satelitu by nejen aktivoval článek 5 Washingtonské smlouvy o kolektivní obraně, ale zejména by ochromil akceschopnost celého NATO v případném konfliktu.
„Vesmírné prostředí se v posledních dekádách výrazně změnilo. Státy, jako jsou Čína nebo Rusko, vyvíjejí anti-satelitní zbraňové systémy, které by mohly oslepit či úplně zničit družice na oběžné dráze Země. NATO musí zlepšit chápání bezpečnostních výzev ve vesmíru.“
Jens Stoltenberggenerální tajemník NATO
Které orgány a střediska se starají o ochranu vesmírných kapacit NATO a jakou roli hraje Česká republika ve vesmíru? To i další přehledně zpracované údaje, včetně příkladů útoků na spojenecké vesmírné kapacity, naleznete právě ve vydaném factboxu NATO a vesmír.