natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Nové vesmírné středisko NATO v Ramsteinu posílí bezpečnost satelitů

  21. října 2020  18:25
  Telekomunikační a satelitní středisko Severoatlantické aliance v belgickém Kesteru je nejmodernější základnou NATO zajišťující komunikaci mezi velitelstvím Aliance v Belgii a spojeneckými operacemi po celém světě.  

  Páteřní radar protivzdušné obrany NATO u Nepolis | foto: NATO Photos

  Telekomunikační a satelitní středisko Severoatlantické aliance v belgickém Kesteru je nejmodernější základnou NATO zajišťující komunikaci mezi velitelstvím Aliance v Belgii a spojeneckými operacemi po celém světě.

  V současné době je na oběžné dráze naší planety okolo 2 000 satelitů, z nichž polovinu vlastní členské země NATO. Družice zajišťují vše od mobilní komunikační sítě přes předpověď počasí po detekci vypálených balistických střel.

  Plánované otevření nového vesmírného střediska v německém Ramsteinu by mělo Alianci pomoci zajistit si náskok ve vesmíru vůči aktérům, jako jsou Čína a Rusko, kteří v této dimenzi vykazují agresivní chování. Nové velitelství by mělo také zvýšit schopnosti NATO chránit spojenecké družice. „Některé národy, včetně Ruska a Číny, vyvíjejí anti-satelitní zbraňové systémy, které by mohly oslepit, vyřadit, či sestřelit družice, a tím vytvořit nebezpečné trosky na oběžné dráze. Musíme zlepšit naše chápání vesmírných výzev a připravit se na jejich zvládnutí,“ řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

  NATO samo žádné satelity nevlastní. Díky datům vyslaným z Belgie jsou následně spojenci po celém světě schopni připravovat mise, operace či přesouvat vojáky a armádní vybavení. Nové alianční komunikační linky je středisko v Kesteru schopné vytvořit do půl hodiny.

  Zdroj: AP (USA)

  jan; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media