natoaktual.cz

Přehledně: Jakou roli hraje NATO ve vesmíru?

23. dubna 2021  0:01
Vesmírný prostor hraje v 21. století klíčovou roli v běžném životě i ve vedení bojových operací moderními armádami. Rostoucí důležitost vesmíru vnímá i Severoatlantická aliance.  

Vizualizace amerického raketoplánu X-37B | foto: US Air Force

Jaká je v této oblasti role NATO? Přinášíme další velké téma, přehledně zpracované v podobě Factboxu.

Factbox: NATO a vesmír

Přečtěte si celý factbox o roli Severoatlantické aliance ve vesmíru. 

(pdf, česky, 2021)

Informace získané pomocí umělých družic na oběžné dráze Země ovlivňují životní styl moderních společností i bojeschopnost světových armád. Satelity zajišťují téměř vše.

Od komunikace, internetu, navigačních služeb, přes předpověď počasí až po schopnost včas detekovat odpaly protivníkových balistických střel.

Spojenci v NATO se rozhodli věnovat vesmírnému prostoru stejnou pozornost, jako již zaběhnutým doménám – souši, vzduchu, moři a kyberprostoru. Proto uznali vesmír za nové „bojové“ operační prostředí.

Hrozby pro NATO ve vesmíru

S rostoucí závislostí na informacích získaných pomocí družic na oběžné dráze přibývá i hrozeb pro vesmírnou infrastrukturu aliančních zemí, ať už ze strany takzvaného kosmického smetí nebo Ruska a Číny.

Ty v současné době mohutně rozvíjejí své anti-satelitní schopnosti a prostředky, které mohou vyřadit, oslepit či fyzicky zničit spojenecké družice na oběžné dráze. Takový útok proti aliančnímu satelitu by nejen aktivoval článek 5 Washingtonské smlouvy o kolektivní obraně, ale zejména by ochromil akceschopnost celého NATO v případném konfliktu.

„Vesmírné prostředí se v posledních dekádách výrazně změnilo. Státy, jako jsou Čína nebo Rusko, vyvíjejí anti-satelitní zbraňové systémy, které by mohly oslepit či úplně zničit družice na oběžné dráze Země. NATO musí zlepšit chápání bezpečnostních výzev ve vesmíru.“

Jens Stoltenberggenerální tajemník NATO

Které orgány a střediska se starají o ochranu vesmírných kapacit NATO a jakou roli hraje Česká republika ve vesmíru? To i další přehledně zpracované údaje, včetně příkladů útoků na spojenecké vesmírné kapacity, naleznete právě ve vydaném factboxu NATO a vesmír.

jan; natoaktual.cz
zpět na článek