natoaktual.cz

Minuta týdne: minomet na premiéra, propuštění Mandely a bombardování Drážďan

7. února 2022  13:31
Zastavte se na jedinou minutu a připomeňte si důležité události či výročí z historie i nedávné minulosti spojené s bezpečnostní problematikou, ke kterým došlo v týdnu od 7. do 13. února, v pravidelném seriálu natoaktual.cz.  

Minuta týdne | foto: natoaktual.cz

7. února 1991 došlo k minometnému útoku na sídlo britského premiéra na známé adrese Downing Street 10 v Londýně. Bezprecedentní útok podnikla Irská republikánská armáda (IRA) během zasedání válečného kabinetu premiéra Johna Majora. Během útoku byli lehce zraněni čtyři lidé. Útočníci udeřili z korby dodávky zaparkované v blízkosti sídla premiéra.

Zdroj: LA Times

8. února 1867 byl dosažen kompromis - Ausgleich mezi Rakouskem a Maďarskem (tehdejším Uherskem). Výsledkem bylo zřízení takzvané duální monarchie Rakouska-Uherska. Uhersko získalo samostatnost v oblasti vnitřní správy, ale státy zůstaly spojeny ve věci vnějších vztahů a případných válek.

Zdroj: Britannica

9. února 2020 byl pokořen rekord nejrychlejšího podzvukového letu z New Yorku do Londýna. Letoun Boeing 747 společnosti British Airways absolvoval trasu za 4 hodiny a 56 minut, což bylo téměř o dvě hodiny rychleji, než standardní délka letu. Za tímto rekordem nestála nová tajná technologie, nýbrž extrémně silný a směrově příznivý vzdušný proud, který letadlo extrémně urychlil. Ten samý vzdušný proud poháněl také nebezpečnou bouři Ciara.

Zdroj: The New York Times

10. února 1906 byla spuštěna na vodu loď HMS Dreadnought v britském Portsmouthu.Plavidlo přineslo revoluci v námořním válčení a dalo jméno celé generaci a kategorii lodí. Nejzásadnějšími novinkami byla masivní výzbroj zaměřená na velkorážní námořní děla, která dokázala pálit až půltunovými dělostřeleckými granáty na vzdálenost deseti mil a také její moderní, výkonný a spolehlivý pohon parními turbínami.

Zdroj: BBC

11. února 1990 byl propuštěn z vězení bojovník proti apartheidu Nelson Mandela po 27 letech.

Zdroj: BBC

12. února 1996 připravilo české ministerstvo obrany zvláštní týmy, které měly navštívit jednotlivé země NATO a seznámit je s připraveností a možnostmi České republiky k integraci do struktur Aliance. Česká strana uvažovala o vytvoření „diskusních dokumentů“ k problematice rozšíření NATO, které by projednaly orgány Aliance. NATO pro ČR uvolnilo 598 z 2 200 utajených norem STANAG. Jedná se o tajné standardy materiálně technické oblasti, operačně taktických postupů i administrativy.

Zdroj: natoaktual.cz

13. února 1945 začali spojenci masivní bombardování německých Drážďan. Během tohoto a následujících dvou dnů na 1 200 spojeneckých bombardérů shodilo na město více než 4 000 tun vysoko výbušných a zápalných pum. Během kampaně bylo kromě strategických vojenských cílů prakticky zničeno i celé město a zemřelo 22-25 tisíc civilistů.

Zdroj: On This Day

jav natoaktual.cz
zpět na článek