natoaktual.cz

Minuta týdne: vznik OSN, schválení sovětské okupace a rezignace šéfa NATO

18. října 2021  10:24
Zastavte se na jedinou minutu a připomeňte si důležité události či výročí z historie i nedávné minulosti spojené s bezpečnostní problematikou, ke kterým došlo v týdnu od 18. do 24. října, v pravidelném seriálu natoaktual.cz.  

Minuta týdne | foto: natoaktual.cz

18. října 1968 ratifikovalo Národní shromáždění smlouvu o pobytu sovětských vojsk na území Československé socialistické republiky. Schválení předcházely diskuze o chybějícím datu odchodu vojsk, otázce suverenity, nebo problému celkové doby platnosti smlouvy. Dočasný pobyt vojsk skončil až v roce 1991.

Zdroj: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR (1, 2), 

19. října 1956 uzavírá Sovětsky svaz a Japonsko deklaraci o příměří. Válečný stav mezi oběma zeměmi trval od srpna 1945.

Zdroj: OSN

20. října 1995 oznámil svou rezignaci generální tajemník NATO Willy Claes. Byl ve funkci pouhých třináct měsíců, ale ve velmi dynamickém období (zapojení NATO do operace proti bosenským Srbům). Rezignoval na základě usvědčení z přijímaní úplatků v kauze Agusta.

Zdroj: NATO, BBC

21. října 1968 vzniká projekt Seasparrow Missile System (raketový systém moře-vzduch). Jde o největší a nejdéle fungující kooperativní iniciativu inteligentní obrany v historii NATO. Hlavním cílem je zajistit námořním silám efektivní schopnost sebeobrany.

Zdroj: NATO

22. října 1915 byla podepsaná Clevelandská dohoda. Na společné konferenci amerických Čechů a Slováků byla uzavřena dohoda o podpoře úsilí o samostatnost, spojení do federativního svazku s národní autonomií Slovenska, zavedení volebního práva a demokratického řízení státu.

Zdroj: teraz.sk

23. října 2003 bylo zřízené Výcvikové a experimentální centrum NATO v Norsku. Jeho cílem je přispět k rozvoji vojenské doktríny NATO, výcviku sil pro nové mise. Zároveň je jeho úkolem výcvik vojenského personálu pro společné mise. Původně bylo podřízené velitelství v Norfolku a plných operačních schopností dosáhlo v roce 2006.

Zdroj: NATO, JWC

24. října 1945 oficiálně vznikla Organizace spojených národů. Stalo se tak po ratifikaci Charty OSN Čínou, Francií, Sovětským svazem, USA, Velkou Británií a dalšími signatářskými státy. Každoročně se tento den slaví jako Den Spojených národů.

Zdroj: OSN

luc natoaktual.cz
zpět na článek