natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Ministři NATO jednají o Afghánistánu a raketové obraně

  14. června 2007  10:58
  V bruselském sídle NATO začíná dvoudenní schůzka ministrů obrany členských zemí. Mezi hlavní body jednání patří základny americké protiraketové obrany v Evropě a možnosti, jak předcházet civilním obětem v Afghánistánu.  

  "Povstalci neváhají masakrovat Afghánce, ale NATO dělalo a bude nadále dělat všechno pro to, aby se vyhnulo civilním obětem," řekl před schůzkou ministrů generální tajemník aliance Jaap de Hoop Scheffer.

  V Afghánistánu v současnosti operuje zhruba 36 tisíc vojáků v misi ISAF pod velením NATO a dalších jedenáct tisíc mužů pod velením USA v protiteroristické operaci Enduring Freedom (Trvalá svoboda).

  Nárůst počtu obětí z řad civilistů v posledních měsících podkopává důvěru aliančních jednotek u obyčejných Afghánců. Naposledy počátkem týdne při americkém leteckém úderu zahynulo omylem sedm afghánských policistů v provincii Nangarhár. V březnu údajně zahynulo za nejasných okolností při náletu 57 civilistů v západoafghánské provincii Herát.

  Experti přisuzují rostoucí počet civilních obětí především nevybíravé taktice povstalců Talibanu, kteří se během bojů ukrývají v obytných domech, útočí na nemocnice nebo si berou civilisty jako živé štíty.

  Ke zbytečným ztrátám pak podle velitelů aliančních jednotek dochází rovněž kvůli chybám v komunikaci mezi jednotkami ISAF, koaličními vojsky vedenými Američany a afghánskými bezpečnostními složkami.

  Americký ministr obrany Robert Gates chce na jednání vyzvat další státy, aby nabídly experty, kteří by pomáhali s výcvikem jednotek afghánské armády. Američané odhadují, že jsou zapotřebí asi tři tisíce instruktorů.

  Ministři obrany NATO se v Bruselu poprvé setkají s novým ruským ministrem obrany Anatolijem Serďukovem. Předpokládá se, že na úrovni Rady Rusko-NATO dojde na diskusi o chystaném americkém protiraketovém štítu  a umístění základen v Česku a Polsku.

  Ruský prezident Vladimir Putin, odpůrce výstavby amerických základen na evropském území, minulý týden překvapil Američany nabídkou na použití ruského radaru v Ázerbájdžánu. - více zde

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media