natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Ministři NATO budou jednat o raketové obraně

  26. dubna 2007  9:09
  V norském Oslu začíná dvoudenní neformální zasedání ministrů zahraničí členských států NATO. Hlavními body jednání mají být sice alianční mise v Afghánistánu a v Kosovu, předpokládá se však, že v norské metropoli NATO zahájí politickou debatu o protiraketové obraně.  

  Schůzka ministrů zahraničí je prvním oficiálním jednáním představitelů NATO od ledna, kdy Spojené státy oficiálně požádaly o umístění svých základen protiraketové obrany na území České republiky a Polska.

  Podle náměstka generálního tajemníka NATO Martina Erdmanna se Severoatlantická aliance bude muset rozhodnout, jak se postavit k protiraketové obraně. Především pak ty členské země, které nebudou pokryté chystaným americkým štítem.

  Už schůzka expertů v bruselském sídle aliance minulý týden sice jasně deklarovala, že raketová hrozba existuje, ale žádné další konkrétní závěry členské země nepřijaly. "Neřekl bych ale, že je konsenzus, debata teprve začíná," citovala Erdmanna agentura ČTK.

  Zasedání šéfů diplomacie všech 26 členských zemí Aliance začíná odpoledne spojeneckých jednáním o misi v Afghánistánu a protiraketové obraně. Večer by se měli sejít s ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Druhý den začne jednáním o Kosovu a dalším možném rozšíření NATO.

  Rusko zatím spolupráci odmítá
  Spojené státy před týdnem nabídly, aby Rusko spolupracovalo při vývoji protiraketového štítu. Moskva však považuje americký protiraketový systém za ohrožení svých zájmů a participaci odmítá.

  Zapojení Ruska do projektu alianční ochrany si přeje i většina členských zemí NATO. Americký systém totiž pravděpodobně nepokryje jižní státy NATO jako Bulharsko, Rumunsko, Řecko a Turecko.

  Tyto země by měl podle plánů expertů ochránit vlastní systém NATO proti raketám krátkého a středního doletu, který Aliance chystá na rok 2010. Americký a alianční systém by pak fungovaly společně a navzájem se doplňovaly.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media