natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Elitní základna má nového velitele, chce Čáslav připravit na nové stíhačky

  26. října 2022  17:45
  Čáslavská 21. základna taktického letectva má nového velitele. Stal se jím zkušený bojový pilot gripenu Jaroslav Tomaňa. Za své priority označil intenzivní výcvik v bojových podmínkách a přípravu základny pro provoz dvou letek nadzvukových letounů.  

  Jaroslav Míka (vlevo) předává velení čáslavské 21. základny taktického letectva Jaroslavu Tomaňovi (26. října 2022) | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

  „Velení přijímám s pokorou a pocitem odpovědnosti,“ prohlásil Tomaňa poté, co během slavnostního nástupu na čáslavské základně převzal bojový prapor. V čele elitní základny nahradí svého kolegu Jaroslava Míku, který odchází na Generální štáb.

  Za své tři priority Tomaňa označil pokračování vysoké úrovně plnění současných úkolů, tedy ochrany vzdušného prostoru ČR i spojenců, zintenzivnění přípravy všech příslušníků základny v bojových podmínkách a přípravu pro provoz dvou nadzvukových letek, tedy 24 letounů místo současných 14 strojů.

  Ministerstvo obrany v současnosti vyjednává s USA o možném nákupu 24 nejmodernějších amerických strojů páté generace F-35. Pronájem současných švédských stíhaček JAS-39 Gripen skončí v roce 2027.

  Tomaňa letce vyzval, aby se nerozptylovali myšlenkami o možném nákupu amerických letounů a plně se soustředili na profesionální práci. „Naší zodpovědností je provozování současné letecké techniky nejméně do roku 2027,“ prohlásil.

  Ruská válka na Ukrajině a zásadní proměna bezpečnostní situace podle něj vyžaduje, aby se základna zaměřila na komplexní bojovou připravenost. Připomněl, že základnu také čeká v dalších letech rekonstrukce dráhy a dostavba klíčové infrastruktury.

  „V následujících deseti letech bude základna pod drobnohledem primárně daňových poplatníků, kteří budou velice bedlivě zkoumat, jak řešíme zabezpečení ochrany vzdušného prostoru po vypršení pronájmu gripenů,“ konstatoval zástupce náčelníka generálního štábu Ivo Střecha.

  Čeští stíhači se vrátili z Pobaltí. Poplachy kvůli Rusům zněly takřka denně

  Ať už budou české Vzdušné síly podle něj provozovat jakýkoliv nový nadzvukový letoun, armádu a taktickou základnu v Čáslavi čekají kvůli technologickému rozvoji a modernizaci zásadní změny v organizačních strukturách, ve výcviku a bezpečnosti i způsobu myšlení.

  „Nejdůležitější jsou lidé, jsou nenahraditelní. Techniku vyměníte, ale lidi jen tak nenajdete, musíte si je vychovat, musí být srdcaři, oddaní letectvu. I ti nejlepší velitelé bez lidí nezmůžou nic,“ uvedl velitel Vzdušných sil Petr Mikulenka.

  Podle odcházejícího velitele čáslavské základny Jaroslava Míky si letectvo nemůže dovolit „přestávku na regeneraci sil“ i přes enormní operační nasazení poslední doby nebo nasazení během pandemie covidu-19.

  Připomněl, že kromě českého vzdušného prostoru a nově i sousedního Slovenska čeští letci po šest měsíců chránili trojici pobaltských zemí.

  „Dovybavením na dvě letky a dostavbou základny budeme schopni zajistit naše spojenecké závazky a obranu naší země současně. Skončí tak dlouhá léta provizoria,“ řekl.

  Lubomír Světnička natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media