natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Vojáci pomáhají policii s ochranou vnitřní hranice a kontrolami

  11. října 2022  10:30
  Armáda nasadila v pondělí na 80 vojáků na pomoc policii s ochranou vnitřní hranice se Slovenskem v Jihomoravském, Zlínském a Moravskoslezském kraji. Jde především o příslušníky pozemních sil a aktivní zálohy.  

  Kontrola na hranicích se Slovenskem | foto: Armáda ČR

  Zapojí se do společných hlídek s policií a Celní správou. Policie kontroluje 27 bývalých česko-slovenských hraničních přechodů i takzvanou zelenou hranici na pomezí obou států od čtvrtka 29. září kvůli zvýšené migraci, a to především lidí se Sýrie.

  Kontroly měly původně trvat do soboty, vláda ale schválila jejich prodloužení do 28. října.

  Armáda má připraveno k nasazení celkem 320 vojáků, kteří budou nasazeni ve čtyřech rotacích. Jde vojáky z jednotek pozemních sil, které doplňují příslušníci aktivní zálohy. Jejich nasazení se předpokládá do 28. října.

  „V případě potřeby plní armáda úkoly Policie ČR. Naši připravenost k ochraně vnitřních hranic se Slovenskem jsme prověřili během dvoudenního cvičení Morava, které se uskutečnilo koncem srpna,“ uvedl náčelník štábu Velitelství pro operace Václav Vlček.

  Policisté jen od nedělního do pondělního rána zkontrolovali zhruba 37 400 osob, na Slovensko jich vrátili 91. Celkově od znovuzavedení kontrol hlídky prověřily téměř 290 tisíc lidí, při migraci odhalily 2 215 osob, z toho 54 převaděčů. Do sousední země vrátily 785 uprchlíků.

  Záložníci jsou na takovou akci povoláni vůbec poprvé. V minulosti pomáhali například při pandemii COVID-19 v očkovacím centru. Zkušenosti získali také během působení v zahraničních operacích v Afghánistánu a Pobaltí. Nyní plní úkoly v sestavě mezinárodní bojové skupiny na Slovensku, které Češi velí.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media