natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Vojáci znovu zamíří do nemocnic pomáhat kvůli covidu

  12. listopadu 2021  9:05,  aktualizováno  19:23
  Armáda od pondělí na pomoc v nemocnicích kvůli epidemii covid-19 znovu nasadí čtyři desítky vojáků. První žádost o pomoc dostalo velení od Ústředního krizového štábu. Vojáci by měli pomáhat ve zdravotnických zařízeních na Moravě.  

  Vojáci během koronavirové pandemie pomáhají v domovech pro seniory a v nemocnicích | foto: AČR

  „Od pondělí začínají čtyři desítky vojáků pomáhat v nemocnicích,“ uvedla armáda na twitteru.

  Důvodem je zhoršující se pandemická situace a strmý růst počtu nakažených a hospitalizovaných. Ve čtvrtek v Česku přibylo 10 395 nakažených covidem.

  V nemocnicích je 3 557 pacientů, z toho 501 ve vážném stavu. Proti minulému čtvrtku to je o zhruba 900 více. Počet zemřelých s covidem od začátku epidemie se zvýšil na 31.355, ve čtvrtek podle dosavadních dat přibylo 28 případů.

  „Cestou Ústředního krizového štábu jsme přijali celkem osm požadavků na pomoc, zejména pomocné práce jako je polohování, asistence s hygienou či odběrem stravy,“ uvedla Magdalena Dvořáková z generálního štábu. Jak dodala, žádosti zaslaly nemocnice a také jeden domov seniorů. „Zde budou vojáci vedle pomocných prací u klientů pomáhat také s úklidem nebo provozem na recepci,“ podotkla.

  Vojáci budou v zařízeních pomáhat ve skupinách od čtyř do šesti vojáků v 8 až 12 hodinových směnách. Předpokládaná doba jejich nasazení jsou dva týdny s možností prodloužení.

  Vojáci budou vysláni na základě nařízení vlády z letošního dubna. K pomocným pracím může být vysláno až 900 vojáků. Proočkováno je do dnešního dne už 85 % příslušníků české armády.

  Špatná situace panuje především na Moravě a ve Slezsku. Na Prostějovsku za posledních sedm dní připadá 1 110,56 případů na sto tisíc obyvatel. Dalšími vysoce zasaženými okresy jsou Šumperk s 1 045 případy na sto tisíc obyvatel nebo Olomouc (936).

  Od vypuknutí pandemie se jen během loňska do opatření proti šíření nemoci zapojilo přes 20 tisíc vojáků, prakticky ze všech útvarů. Výsadkáři řídili sanitky, tankisté pomáhali v domovech pro seniory. Na výstavišti v Letňanech armáda na několik měsíců zřídila obří záložní polní nemocnici.

  Armáda se také podílí na chodu takzvané Chytré karantény a trasování, další úkoly letos vojáci dostali při očkování. V létě armáda poprvé povolala také příslušníky Aktivní zálohy, kteří pomáhali v očkovacím centru O2 Universum v Praze.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media