natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Český generál zvolen děkanem prestižní školy NATO

  26. ledna 2016  17:28
  Brigádní generál v záloze František Mičánek byl zvolen děkanem prestižní vojenské školy NATO Defence College v Římě. Instituce připravuje nejen důstojníky, ale také civilní zaměstnance pro práci v mezinárodních štábech NATO i Evropské unie.  
  Generál František Mičánek (vlevo) | foto: Armáda ČR

  „Je to další šance, která přináší nové možnosti a zkušenosti na mezinárodní úrovni, a v neposlední řadě mi to také dává příležitost k reprezentaci Univerzity obrany, rezortu a České republiky,“ konstatoval Mičánek po svém zvolení.

  NATO Defence College (NDC) sídlící v Římě vznikla v roce 1951 z podnětu amerického generála a prezidenta Dwighta Eisenhowera. Škola původně sídlila v Paříži. Do italské metropole se přesunula v roce 1966. Zaměřuje se na přípravu důstojníků a civilních odborníků pro práci v mezinárodních štábech v rámci NATO i Evropské unie.

  Třiapadesátiletý Mičánek v současnosti vede na Univerzitě obrany v brně Centrum bezpečnostních a vojenskostrategických studií. Děkanem byl zvolen během jednání Vojenského výboru NATO v pondělí.

  Ve funkci vystřídá Dariu Daniels Škodnik ze Slovinska, která byla v čele školy od září 2013 a letos končí její tříleté funkční období. Děkan NDC je podřízen veliteli školy, jimž je od června 2014 polský generálmajor Janusz Bojarski.

  „Když generál Petr Pavel odcházel do Bruselu na svůj současný post, řekl mi, že velitel NDC Janusz Bojarski hledá někoho z České republiky, kdo by mohl funkci děkana na této vojenské škole zastávat,“ popsal Mičánek podnět, který odstartoval jeho zájem o prestižní pozici. Na vojenské škole přitom už v minulosti působil. V letech 2009 až 2011 byl ředitelem jednoho z oborů.

  Brigádní generál František Mičánek do armády vstoupil v roce 1988, většinu profesionální dráhy strávil u protivzdušné obrany, kde začínal ve štábu pluku. Postupně se vypracoval až na velitele protiletadlového pluku. Později působil v sekci plánování sil ministerstva obrany, kterou od srpna 2011 necelé dva roky vedl.

  Má zkušenosti s působením v zahraničí, když na konci devadesátých let působil v silách SFOR v Bosně. V květnu 2012 byl jmenován brigádním generálem a na konci června 2013 odešel do zálohy.

  inc, unob natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media