natoaktual.cz

LOM zmodernizuje armádní a policejní vrtulníky pro Severní Makedonii

12. května 2021  11:25
Modernizaci a generální opravy čtyř armádních a policejních vrtulníků Mi-8 a Mi-17 bude pro Severní Makedonii zajišťovat český státní podnik LOM Praha. Memorandum o zakázce ve Skopje podepsal ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).  

Vrtulník Mi-8/17 ozbrojených sil Severní Makedonie | foto: arm.mil.mk

Zakázka bude prvním velkým projektem pro AMOS - nově založenou agenturu pro mezivládní obrannou spolupráci. “Půjde o smlouvu na mezivládní úrovni. Je to první velký úkol pro naši novou agenturu,” konstatoval Metnar.

Severomakedonská armáda má v současnosti zhruba 8 500 vojáků. Páteř výzbroje tvoří pestrá směsice obrněných vozidel a tanků ruské, německé, řecké a americké výroby. Země nemá vlastní nadzvukové letectvo.

AMOS umožní českým firmám prodávat vojenský materiál na mezivládní úrovni

Papírově má armáda 4 transportní stroje Mi-8/17, 6 bitevníků Mi-24 a 4 cvičné stroje Bell 206. Policejní vrtulníková jednotka pak disponuje třemi stroji Mi-17 a dvěma modernějšími americkými vrtulníky Bell.

“Předpoklad nasunutí prvních dvou strojů Mi do Prahy je ještě během letošního roku,” uvedl ředitel LOM Praha Jiří Protiva.

Metnar v Severní Makedonii v úterý jednal o bilaterálních vztazích a spolupráci v rámci NATO.

“Severní Makedonie je pro Českou republiku velmi důležitým partnerem. V loňském roce se podařilo úspěšně dokončit proces jejího vstupu do NATO a podporujeme i vstup země do Evropské unie,” dodal Metnar.

Modernizace a generální oprava vrtulníků má být podle něj důležitým milníkem vzájemné spolupráce.

Už loni česká vláda schválila finanční dar 5 milionů korun na nákup protichemického ochranného vybavení pro severomakedonské ozbrojené síly. Další prostředky chce Česko svému spojenci věnovat na zajištění ochrany utajovaných informací podle standardů NATO.

Inc natoaktual.cz
zpět na článek