Ruské oznámení se týká dvou bulharských společností a českého státního podniku LOM Praha, který servisuje ruské vrtulníky Mi nejen pro českou armádu, ale provádí opravy i pro další země NATO a EU. Na starosti má například generální opravy motorů.
Podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marije Zacharovové řada zemí Severoatlantické aliance a Evropské unie pokračuje v dodávkách vojenské techniky kyjevskému režimu a plánují také její opravy průmyslovými kapacitami ve východní Evropě.
„Jako odvetné opatření ruská strana přijala rozhodnutí pozastavit platnost certifikátů leteckým opravnám, dříve vydaných českému podniku LOM Praha a bulharským společnostem Terem-Letec a Avionams,“ citovala Zacharovovou agentura TASS.
Podle mluvčího LOM Pavla Langa rozhodnutí Moskvy fungování společnosti nijak zásadně ohrožuje a podnik už přijal opatření, aby mohl v opravách pokračovat.
Moskva zároveň podle Zacharovové přerušuje poskytování služeb pro projekční a technickou podporu při generálních opravách vrtulníků Mi, stejně jako předplacené služby pro poskytování provozní a opravárenské dokumentace, dodávky náhradních dílů a součástek.
„Uvedené podniky zbavujeme práva provádět práce spjaté s technickým servisem a opravami vrtulníků ruské výroby. Ruská strana se v této souvislosti zbavuje odpovědnosti za bezpečné provozování vrtulníků opravených v těchto podnicích,“ prohlásila Zacharovová.
Česká armáda provozuje transportní stroje ruské výroby Mi-17 a bitevní vrtulníky Mi-24/35. Ty mají brzy nahradit nové americké vrtulníky Venom a Viper. Některé ze starých bitevníků Česko před časem předalo Ukrajině.