natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Nesmíte opravovat ruské vrtulníky, hrozí Moskva českým a bulharským podnikům

  15. července 2022  10:13
  Má to být odveta za dodávky vojenské techniky Ukrajině. Rusko pozastavilo opravárenským podnikům v Česku a Bulharsku platnost certifikátů pro opravy vrtulníků ruské výroby. Moskva zároveň přerušila podporu při generálních opravách vrtulníků a dodávky náhradních dílů a součástek.  

  Vrtulníky Mi-171Š v letové ukázece na Dnech NATO v Ostravě | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Ruské oznámení se týká dvou bulharských společností a českého státního podniku LOM Praha, který servisuje ruské vrtulníky Mi nejen pro českou armádu, ale provádí opravy i pro další země NATO a EU. Na starosti má například generální opravy motorů.

  Podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marije Zacharovové řada zemí Severoatlantické aliance a Evropské unie pokračuje v dodávkách vojenské techniky kyjevskému režimu a plánují také její opravy průmyslovými kapacitami ve východní Evropě.

  „Jako odvetné opatření ruská strana přijala rozhodnutí pozastavit platnost certifikátů leteckým opravnám, dříve vydaných českému podniku LOM Praha a bulharským společnostem Terem-Letec a Avionams,“ citovala Zacharovovou agentura TASS.

  Podle mluvčího LOM Pavla Langa rozhodnutí Moskvy fungování společnosti nijak zásadně ohrožuje a podnik už přijal opatření, aby mohl v opravách pokračovat.

  Moskva zároveň podle Zacharovové přerušuje poskytování služeb pro projekční a technickou podporu při generálních opravách vrtulníků Mi, stejně jako předplacené služby pro poskytování provozní a opravárenské dokumentace, dodávky náhradních dílů a součástek.

  „Uvedené podniky zbavujeme práva provádět práce spjaté s technickým servisem a opravami vrtulníků ruské výroby. Ruská strana se v této souvislosti zbavuje odpovědnosti za bezpečné provozování vrtulníků opravených v těchto podnicích,“ prohlásila Zacharovová.

  Česká armáda provozuje transportní stroje ruské výroby Mi-17 a bitevní vrtulníky Mi-24/35. Ty mají brzy nahradit nové americké vrtulníky Venom a Viper. Některé ze starých bitevníků Česko před časem předalo Ukrajině.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media