natoaktual.cz

Nový vzhled natoaktual.cz (září 2020)

Právě pro vás vylepšujeme web. Některé jeho části proto
nemusí být dočasně plně funkční. Děkujeme za pochopení.

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Čeští poslanci podpořili vstup Severní Makedonie do NATO

  12. července 2019  9:19
  Poslanecká sněmovna ve čtvrtek hladce podpořila v prvním čtení smlouvu o přistoupení Severní Makedonie k Severoatlantické alianci. Zhruba hodinová diskuze byla ale bouřlivá. Poslanci SPD vyvolali hlasování o jejím zamítnutí. Nakonec neuspěli. Senát předtím dohodu schválil už v červnu.  
  Makedonská armáda | foto: morm.gov.mk

  Pro přijetí Severní Makedonie do NATO hlasovalo nakonec 162 ze 172 přítomných poslanců. Proti byli jen dva. Země se má stát třicátým členem Aliance, přistoupení ale musí ratifikovat všichni členové.

  Kriticky ke vstupu balkánské země mezi spojence vystupovali především poslanci KSČM a SPD. Ti v místy bouřlivé diskuzi navrhovali, aby sněmovna přijetí zamítla s tím, že je země nestabilní a ještě není na přijetí připravena. Pro zamítnutí smlouvy už v prvním čtení ale hlasovalo jen 32 ze 171 přítomných poslanců. Kromě zákonodárců za SPD a komunistů také Jaroslav Foldyna z ČSSD.

  Co zaznělo ve sněmovně

  Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD)
  „Jsem přesvědčen, že vstupem Severní Makedonie do NATO dojde k posílení euroatlantického ukotvení země, celkové stability a bezpečnosti na Balkáně a současně i samotné Aliance“.

  Cesta Makedonie do NATO

  Makedonie čekala na pozvánku do NATO už od roku 2002. Prakticky šestnáct let Atény blokovaly zahájení přístupového procesu. Tvrdily, že toto pojmenování přísluší jen oblasti na severu Řecka a požadovaly, aby bývalá jugoslávská republika, která vznikla v roce 1991, užívala jiný název.

  Skopje na mezinárodní scéně užívala proto název Bývalá jugoslávská republika Makedonie (FYROM), pod kterým byla země na nátlak řecké diplomacie v roce 1993 také přijata do OSN. Více než 120 zemí světa, včetně Ruska, USA i České republiky, zemi uznávalo i pod názvem Makedonská republika.

  Spor v létě 2018 ukončila takzvaná Prespanská dohoda premiérů obou zemí Zorana Zaeva a Alexise Tsiprase o přejmenování země na Republiku Severní Makedonie či zkráceně jen Severní Makedonii.

  Poslanec Jaroslav Bžoch (ANO)
  „Již léta se (Makedonie) chová jako jeden ze spojenců, ať už jde o domácí politiku, či o účast v zahraničních misích“.

  Poslanec Jiří Kobza (SPD)
  „Severní Makedonie nesplňuje základní požadavek pro členství v Severoatlantickém paktu, kterým je stabilita uvnitř země. Proto vyzýváme ke zdrženlivosti.“

  Poslankyně Helena Langšádlová (TOP09)
  „Pokud nám záleží na tom, aby země západního Balkánu byly zeměmi ekonomicky prosperujícími a zeměmi stabilními, tak bychom měli podpořit ten dnešní návrh a podpořit vstup Severní Makedonie do Severoatlantické aliance“.

  Poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD)
  „Jestli někdy byl Balkán stabilní, tak to bylo v době Jugoslávie. A země NATO se snažily tu zemi rozložit a rozdělit... To se povedlo.“

  Karel Schwarzenberg (TOP09)
  „Teprve když jsme my vstoupili do NATO, a platili jsme tudíž všude za bezpečnou zemi, nastaly velké investice do České republiky. Makedonie tím nešťastným sporem o jméno ztratila dlouhá léta, kdy se investoři do Makedonie nehrnuli... Peníze jsou to nejzbabělejší, co existuje na světě. Peníze jdou pouze tam, kde investoři vidí svou budoucnost. Bez bezpečnosti nikdo nebude investovat a Balkán bude stabilizován, pouze až celý západní Balkán vstoupí do spojenectví v NATO.“

  Pavel Žáček (ODS)
  „Chápu, že NATO vás (KSČM) stále štve, protože bylo součástí vaší porážky v roce 1989... Vím, že preferujete variantu ruskou, agresivní, to znamená, Gruzie, Ukrajina, Krym a další státy, Kavkaz. Je to pro vás bližší. Takovéto řešení NATO nikdy nepodporovalo, a to ani ve složitém vztahu mezi Turky a Řeky. Stále je tam mír, přes všechny problémy.“

  Radim Fiala (SPD)
  „Já to vidím po tom světě, jak je základní myšlenkou NATO posilovat mír. Podívejte se, jaké další státy čekají na vstup do NATO. Je to Ukrajina, je to Gruzie, je to Severní Makedonie. Ale když si vnitřně říkám, že tyto tři státy by se měly stát součástí NATO, tak výsledkem té rovnice je konflikt. Je obrovský konflikt. A já si myslím, že můžeme chviličku počkat, vydržet, až situace bude daleko stabilnější, než je teď.“

  Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL)
  „V okamžiku, kdy nějaký stát, který je v dosahu Ruska, řekne, že by chtěl vstoupit do NATO, tak je to špatně. Gruzie má část svého území zabránu Ruskem. Ukrajina má část svého území zabránu Ruskem. Tak se nedivme, že Makedonci chtějí vstoupit do NATO, aby byli chráněni“.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu