natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Libyjští rebelové postupují k Tripolisu, Kaddáfí hrozí útoky na Evropu

  8. července 2011  18:10
  Během posledních dnů libyjští rebelové v tvrdých střetech s Kaddáfího jednotkami utrpěli sice těžké ztráty, podařilo se jim ale postoupit na dohled k hlavnímu městu Tripolisu.    Rebelové pronikli k metropoli, ovládáné Kaddáfím, na zhruba 50 kilometrů od jihu a asi 130 kilometrů z východu, vyplývá to z informací vojenského mluvčího povstalců Ahmada Baního.

  Podle něj rebelové osvobodili také jedno z předměstí Zlitánu. Právě odsud Kaddáfího jednotky ostřelují raketami přístavní město Misuráta.

  Postup je pomalý

  Postup je ale podle analytiků příliš pomalý, než aby Kaddáfího v tuto chvíli bezprostředně ohrožoval nebo jej donutil vyjednávat. I přesto, že NATO pokračuje v leteckých úderech na jeho jednotky, kterým zničily desítky vozidel. Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí v pátek znovu pohrozil, že pokud útoky NATO nebudou zastaveny, Libyjci se mohou mstít a válka by se mohla přenést na evropský kontinent.

  "Degradovali jsme Kaddáfího vojenské schopnosti do té míry, že už není schopen spustit žádné velké útočné operace," uvedl Mike Bracken ze štábu alianční operace.

  Nadále však jednotky libyjského vůdce mohou v omezené míře zastrašovat dělostřelectvem a raketami. Podle Brackena se provládní síly k takovým útokům využívaí ukryty v mešitách a obytných zónách.

  Generální tajemník OSN Pan Ki-mun potvrdil, že nadále pokračují jednání o ukončení bojů. K dosažení dohody je však podle jeho slov daleko. "Vyjednávací proces ale pokračuje," prohlásil. Rebelové přitom trvají na Kaddáfího odchodu. S představiteli rebelů chce o ukončení bojů diskutovat delegace 19 libyjských kmenových zástupců, která přicestovala do egyptské Káhiry.

  Italové stahují letadlovou loď

  Itálie oznámila, že stáhne z alianční operace v Libyi svou letadlovou loď Garibaldi. Důvodem jsou finanční úspory, které italská vláda hledá v rámci zahrančních misí. Díky stažení letadlové lodi by měla Itálie ušetřit až 80 milionů eur (přes 1,9 miliardy korun). "Významně jsme snížili náklady v Libyi: z předpokládaných 142 milionů eur v prvním pololetí došlo ke snížení na méně než 60 milionů v druhém pololetí," prohlásil ministr obrany Ignazio La Russa.

  Podle něj již není přítomnost lodi a tří letadel na palubě nutná. Letouny budou nahrazeny jinými stroji, které budou startovat ze základen na pevnině a místo letadlové lodi bude Itále vyšle k Libyi menší válečné plavidlo.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media